Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2020, 15:11

Historický pád úročenia dlhu pokračuje. Výnosy desaťročných amerických dlhopisov klesli na rekordné minimum

Výnosy desaťročných amerických dlhopisov v noci na pondelok padli na nové historické minimum.

Historický pád úročenia dlhu pokračuje. Výnosy desaťročných amerických dlhopisov klesli na rekordné minimum
Zdroj: Reuters

Výnosy desaťročných dlhopisov americkej vlády padli na nové rekordné minimum. To znamená, že historický pád úročenia dlhu USA pokračuje.

Dôvodom sú obavy z dôsledkov epidémie koronavírusu, ktoré znížili rizikový apetít investorov a podporili dopyt po bezpečných aktívach. Wall Street očakáva od centrálnej banky (Fed) monetárne stimuly.

Výnosy desaťročných amerických dlhopisov v noci na pondelok padli na nové historické minimum 1,036 percenta, neskôr však opäť mierne vzrástli na 1,05 percenta. Výnosy dvojročných amerických dlhopisov klesli až na 0,71 percenta a približujú sa rekordnému minimu z novembra 2016.

Výnosy 30-ročných amerických dlhopisov sa znížili na 1,623 percenta, čo je ich nové historické minimum.

Investori očakávajú, že Fed agresívne zareaguje na prichádzajúce spomalenie ekonomiky, na ktorú negatívne vplýva epidémia koronavírusu. Finančné trhy aktuálne počítajú s tým, že menový výbor Fedu na svojom marcovom zasadnutí zníži kľúčovú sadzbu o 50 bázických bodov.

​Experti banky Goldman Sachs predpokladajú, že Fed tento rok zníži sadzby celkovo o 100 bodov. Šéf Fed-u Jerome Powell v piatok popoludní zverejnil vyhlásenie, v ktorom uviedol, že koronavírus predstavuje rastúce riziko a že Fed použije vzhľadom na situáciu všetky primerané nástroje, aby podporil ekonomiku.

Investori z obáv pred ekonomickými dôsledkami epidémie koronavírusu predávajú akcie a nakupujú bezpečné aktíva, medzi ktoré patria aj dlhopisy. Výnosy referenčných desaťročných amerických dlhopisov počas februára padli o 37 bázických bodov. Naopak, akcie majú za sebou najhorší týždeň od finančnej krízy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.