Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2020, 11:10 Aktualizované dňa 04.03.2020 o 11:41

Rada guvernérov ECB včera nečakane zasadla. Pre koronavírus ruší konferencie a pracovné cesty

Fed včera nečakané znížil úrokové sadzby.

Rada guvernérov ECB včera nečakane zasadla. Pre koronavírus ruší konferencie a pracovné cesty
Zdroj: Reuters

V utorok sa uskutočnilo neplánované zasadnutie Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB). Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na dva zdroje, rada uskutočnila telefonickú konferenciu, na ktorej sa snažila analyzovať dôsledky epidémie koronavírusu.

Toto neplánované zasadnutie sa uskutočnilo po tom, čo americká centrálna banka (Fed) nečakane znížila úrokové sadzby. Rada guvernérov ECB podľa zdrojov nehovorila o bezprostrednej zmene menovej politiky v reakcii na epidémiu, ale o spôsobe jej uplatňovania v rámci jej aktuálneho nastavenia.

Fed videl riziko a konal

Hovorca ECB sa k uvedeným informáciám odmietol vyjadriť. Najbližšie plánované zasadnutie Rady guvernérov je na programe 12. marca.
Fed v utorok nečakane znížil úrokové sadzby o 50 bázických bodov.

​Jej šéf Jerome Powell toto mimoriadne uvoľnenie zdôvodnil tým, že koronavírus má reálny negatívny vplyv na vyhliadky ekonomiky. Fed "videl riziko pre ekonomiku a rozhodol sa konať", povedal Powell. Aký veľký a aký trvalý vplyv bude mať epidémia na ekonomiku USA, je podľa neho "veľmi neisté".

Kľúčová sadzba Fedu po znížení klesla do pásma jedného percenta až 1,25 percenta z 1,50 percenta až 1,75 percenta. Bolo to prvé núdzové zníženie mimo plánovaného zasadnutia menového výboru (FOMC) od decembra 2008, keď sa Fed k takémuto kroku odhodlal pre finančnú krízu.

Krok Fedu trhy prekvapil a neprijali ho úplne pozitívne. Wall Street síce najprv posilnila, ale nakoniec uzavrela hlboko v mínuse. Obchodníkov a expertov mimoriadne uvoľnenie menovej politiky zjavne skôr znervóznilo, než upokojilo.

Opatrenia proti koronavírusu 

ECB tiež oznámila radu opatrení v súvislosti s koronavírusom, ktoré majú ochrániť jej zamestnancov pred možným šírením nákazy. Pozastavila všetky pracovné cesty, ktoré nie sú nevyhnutné, až do 20. apríla. Pozastavené tiež boli všetky návštevy verejnosti do priestorov ECB.

Všetky plánované konferencie centrálnej banky, s výnimkou tlačových konferencií o menovej politike, boli zrušené alebo presunuté na iný termín. Najbližšie zasadnutie ECB sa teda napriek opatreniam bude konať 12. marca. 

„Dnešnými opatreniami podnikáme kroky na zaistenie bezpečnosti a pohody našich zamestnancov pri súčasnom zachovaní plne funkčnej funkcie centrálnej banky a bankového dohľadu,“ uviedla vo vyhlásení prezidentka ECB Christine Lagardeová.

„Opatrenia vychádzajú z existujúcich vnútorných usmernení a neustálej komunikácie s našimi zamestnancami, poskytujú im rady týkajúce sa vírusu a žiadajú tých, ktorí boli v postihnutých oblastiach, aby pracovali z domu dva týždne," dodala Lagardeová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.