Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2020, 14:02

Globálna ekonomika môže kvôli koronavírusu prísť o 347 miliárd dolárov

Straty Číny môžu v prípade najhoršieho scenára dosiahnuť až 237 miliárd dolárov.

Globálna ekonomika môže kvôli koronavírusu prísť o 347 miliárd dolárov
Zdroj: TASR/Vincent Thian

Epidémia koronavírusu môže spôsobiť globálnej ekonomike straty až 347 miliárd amerických dolárov (310,18 miliardy eur). Dôvodom je prudký pokles domáceho dopytu a turizmu, narušenie dodávateľských a výrobných reťazcov a zdravotné vplyvy, uviedla vo svojej správe Ázijská rozvojová banka (Asian Development Bank, ADB).

Najlepší prognózovaný scenár počíta s tým, že sa epidémiu podarí rýchlo dostať pod kontrolu, pričom prijaté reštrikcie sa zrušia niekedy koncom marca (dva mesiace od konca januára). Najhorší scenár predpokladá dlhšie šírenie epidémie, pričom opatrenia na jej zastavenie by mali platiť šesť mesiacov.

Straty dosiahnu minimálne 77 miliárd dolárov alebo 0,1 percenta globálneho hrubého domáceho produktu (HDP), uviedla ADB. Maximálne straty predstavujú 0,4 percenta globálneho HDP. "Dve tretiny dosahov sa týkajú Číny, kde sa epidémia doteraz koncentrovala."

​Straty Číny môžu v prípade najhoršieho scenára dosiahnuť až 237 miliárd dolárov alebo 1,7 percenta jej HDP, pričom straty zvyšku rozvíjajúcich sa ázijských ekonomík by predstavovali 42 miliárd dolárov alebo 0,5 percenta HDP regiónu.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.