Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2020, 20:00

Koronavírus stiahol európske akcie najnižšie za takmer sedem mesiacov

Novým typom koronavírusu, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, sa už po celom svete nakazilo vyše 100-tisíc ľudí.

Koronavírus stiahol európske akcie najnižšie za takmer sedem mesiacov
Zdroj: Reuters

Európske akcie sa dnes kvôli obavám z negatívnych hospodárskych dôsledkov nového typu koronavírusu prepadli na takmer sedemmesačné minimum.

Paneurópsky akciový index STOXX 600 klesol o 3,67 percenta na 366,8 bodu. Uzavrel tak na najnižšej úrovni od polovice vlaňajšieho augusta, napísala agentúra Reuters.

​Na poklese akciového trhu sa veľkou mierou podieľali ropné a plynárenské spoločnosti. Tie sa dostali pod tlak kvôli prepadu cien ropy, za ktorým stál krach rozhovorov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov o rozsiahlejšom znížení ťažby.

Novým typom koronavírusu, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, sa už po celom svete nakazilo vyše 100-tisíc ľudí. Počet prípadov v posledných dňoch rastie predovšetkým v Iráne a Južnej Kórei, aspon jeden potvrdený prípad nákazy už ale ohlásila aj väčšina európskych krajín.

"Problém, ktorý ľudia v podobných situáciách majú, je skutočnosť, že je veľmi ťažké spoznať, kedy sa trh dostane na svoje dno," uviedol analytik Craig Erla zo spoločnosti OANDA.

"Najhoršie ešte nie je za nami, pretože sa zdá, že v mnohých krajinách sa nachádzame v počiatočnej fáze šírenia vírusu. Keď vidíme politikov prichádzať so stimulačnými opatreniami, naznačuje to, že sa aj oni domnievajú, že môžu vzniknúť významné škody," dodal. K poklesu akciového trhu dnes veľkou mierou prispeli aj finančné spoločnosti, napríklad nemecké firmy Deutsche Bank a Commerzbank.

Výrazný pokles zaznamenali akcie európskeho výrobcu leteckej techniky Airbus, ktorý vo februári nezískal žiadnu novú objednávku na lietadlá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.