Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2020, 10:53 Aktualizované dňa 10.03.2020 o 11:20

Rubeľ padol na štvorročné minimum. Centrálna banka zasahuje

Dolár k rubľu dnes pridáva skoro štyri percentá na 71,90 rubľa za dolár a je najsilnejší od roku 2016.

Rubeľ padol na štvorročné minimum. Centrálna banka zasahuje
Zdroj: TASR/Pavel Golovkin

Ruská centrálna banka intervenuje na finančnom trhu, snaží sa podporiť domácu menu, rozhodla sa tak prvýkrát po piatich rokoch. Ruský rubeľ totiž po kolapse cien ropy oslabil voči doláru na štvorročné minimum.

Banka dnes uviedla, že začne na devízových trhoch preventívne predávať cudzie meny, aby obmedzila celkovú kolísavosť. Nie je však jasné, v akom veľkom rozsahu bude takto banka intervenovať, informovala agentúra Reuters.

Centrálna banka už na 30 dní prerušila denné nákupy devíz do štátnych rezerv, aby znížila tlak na ďalší pokles domácej meny. Dolár k rubľu dnes pridáva skoro štyri percentá na 71,90 rubľa za dolár a je najsilnejší od roku 2016.

Kurz rubľa do značnej miery ovplyvňuje cena ropy, príjmy z jej predaja totiž plnia ruskú štátnu pokladnicu. Cena ropy ale v pondelok spadla zhruba o 30 percent a zaznamenala najhlbší prepad od vojny v Perzskom zálive v roku 1991.

Reagovala tak na rozhodnutie Saudskej Arábie zaplaviť trh ropou v odvete za to, že Rusko odmietlo pristúpiť na koordinované zníženie ťažby s cieľom podpory cien suroviny .

Na štvorročné minimum padol rubeľ aj voči spoločnej európskej mene euro už včera, keď sa kurz rubľu ocitol na úrovni 86,5 rubľa za euro. Súčasný kurz sa pohybuje na úrovni 81,7 rubľa/euro.

Zdroj: Investing.com

​​Ruská centrálna banka je pripravená použiť aj iné nástroje menovej politiky, aby zachovala finančnú stabilitu. Analytici sa domnievajú, že prijaté opatrenia by mohli stačiť na to, aby sa trh stabilizoval. "Tieto kroky posilňujú názor, že trhy sa dnes zotavia," povedal šéf investícií zo spoločnosti Loko-Invest Kirill Tremasov.

Prepad rubľa často vedie k obavám z rastu inflácie. Silnejšie euro a dolár totiž majú tendenciu premietnuť sa v Rusku do rastu cien, pretože predražujú tovar z dovozu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.