Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2020, 14:06

Japonsko predstavilo druhý balík opatrení. Na pomoc ekonomike dá 3,7 miliardy eur

Z pohľadu Japonska prišla epidémia vo zvlášť nevhodnom čase, keď sa pripravuje na usporiadanie letných olympijských hier na prelome júla a augusta.

Japonsko predstavilo druhý balík opatrení. Na pomoc ekonomike dá 3,7 miliardy eur
Zdroj: Reuters

Japonsko v utorok predstavilo druhý balík opatrení v objeme približne 3,7 miliardy eur, ktorý má pomôcť ekonomike zvládnuť epidémiu nového koronavírusu. Je zameraný najmä na podporu malých a stredných firiem.

Balíček výdavkov vo výške 430,8 miliardy jenov (3,68 miliardy eur) ukazuje, pod akým veľkým tlakom sú politici, aby podporili krehký rast hospodárstva a zmiernili riziko podnikových bankrotov, keďže zrušenie mnohých podujatí, obmedzenie cestovania a pokles turizmu tvrdo zasiahli širšiu ekonomiku.

Vláda v Tokiu využije na financovanie balíka zvyšok z rozpočtovej rezervy v tomto fiškálnom roku, ktorý sa končí 31. marca, vo výške približne 270 miliárd JPY. Uviedol to japonský premiér Šinzó Abe.

Krok vlády pravdepodobne ovplyvní aj rozhodovanie japonskej centrálnej banky v otázke menovej politiky na najbližšom zasadaní 18. a 19. marca.
Centrálna banka sa zrejme bude snažiť zabezpečiť, aby firmy zasiahnuté epidémiou vírusu nečelili finančným tlakom tesne pred koncom súčasného fiškálneho roka.

Menší rozsah ako počas krízy spred desiatich rokov 

Minister financií Taro Aso v utorok vyhlásil, že zatiaľ nie je potrebné vyčleniť väčší dodatočný rozpočet. A dodal, že dôsledky epidémie doteraz nedosiahli taký rozsah ako dôsledky finančnej krízy v roku 2009.

"Musíme vyhodnotiť súčasnú situáciu," povedal Aso novinárom po schôdzi kabinetu a dodal, že sa zatiaľ nehovorilo o mimoriadnom rozpočte.

Nový balík bude okrem podpory pre firmy použitý aj na financovanie zlepšenia zdravotníckych zariadení a na podporu pracujúcich rodičov, ktorí musia zostať doma pre zatvorené školy.

Aso tiež povedal, že finančná podpora sa zameria na malé a stredné podniky, ktoré budú potrebovať peniaze na udržanie likvidity počas nasledujúcich dvoch až troch týždňov.

Úrad pre finančný dohľad vyzval úverové a regionálne banky, aby zorganizovali stretnutia s malými podnikmi o ich a finančnej situácii.

Bez úroku a kolaterálu 

Japonsko zvýši na 1,6 bilióna JPY prostriedky v špeciálnych fondoch pre podniky zasiahnuté vírusom z predchádzajúcich približne 500 miliárd JPY, povedal premiér Abe.

A dodal, že štátny poskytovateľ úverov bude ponúkať finančné prostriedky efektívne, bez úrokov a bez kolaterálu malým firmám, ktorých odbyt po vypuknutí epidémie klesol.

Vírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19 sa už nakazilo viac ako 111-tisíc ľudí a usmrtil vyše 3800 ľudí na celom svete, pričom sprievodné opatrenia tvrdo zasiahli ekonomiky.

Z pohľadu Japonska prišla epidémia vo zvlášť nevhodnom čase, keď sa pripravuje na usporiadanie letných olympijských hier na prelome júla a augusta.

Zmarila tak nádeje Japonska na postupné oživenie hospodárstva vyvolané silným domácim dopytom. Epidémia tiež podnietila prudký výpredaj rizikovejších aktív a presunula pozornosť investorov na tzv. bezpečné aktíva, ako je napríklad japonský jen.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.