Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2020, 11:40

Koronavírus bude mať na globálnu ekonomiku len mierny vplyv, odhadujú analytici

Platobná neschopnosť by sa mala pre epidémiu globálne zvýšiť o 0,8 percenta.

Koronavírus bude mať na globálnu ekonomiku len mierny vplyv, odhadujú analytici
Zdroj: TASR/Lee Jin-man

Nový koronavírus bude mať na globálnu ekonomiku v roku 2020 len mierny vplyv. Vyskytuje sa však v čase najnižšieho rastu HDP od poslednej finančnej krízy v roku 2009.

Vypuknutie epidémie spôsobenej novým koronavírusom núti finančných analytikov prehodnotiť doterajší odhad platobnej neschopnosti firiem.

V roku 2019 vzrástol počet platobnej neschopnosti globálne o tri percentá. Pôvodný tohtoročný odhad hovoril o poklese na úroveň 2,3 percenta. Pozitívny odhad sa však zmenil na negatívny.

"Naša analýza predpokladá zvýšenie platobnej neschopnosti v globálnom meradle o ďalších 0,8 percenta," konštatuje Tomáš Mezírka, riaditeľ poisťovne Atradius.

Najväčší rast v Číne

Podľa neho najvyšší percentuálny rast je očakávaný v ohnisku vírusu – v Číne, a to o ďalších 1,8 percenta. Odborníci očakávajú horšie vyhliadky aj pre celú zasiahnutú oblasť Ázie. Tam sa zvýši platobná neschopnosť o 1,5 percenta. V eurozóne bude rásť počet nezaplatených faktúr o 0,8 percenta.

​Zatiaľ najmenší vplyv to bude mať na čísla v USA. Tam vzrastie platobná neschopnosť o 0,6 percenta. V prípade, že sa šírenie vírusu nepodarí zastaviť, ekonómovia hovoria aj o pesimistickejšom scenári. Ten ráta s globálnym rastom platobnej neschopnosti o 2,1 percenta. V samotnej Číne to bude pritom vysokých 4,5 percenta.

Očakáva sa aj pokles ceny ropy 

Vplyv nového koronavírusu sa prenáša aj na ceny jednotlivých komodít. Cena medi klesla od polovice januára o 18 percent, železná ruda o 10 percent. Pričom Čína pokrýva 50 percent, respektíve 70 percent, svetového dopytu. Z dôvodu spomaľovania globálnej ekonomiky a narušenia dodávok sa očakáva aj pokles ceny ropy Brent.

"Čína je najväčším výrobcom na svete. V súčasnosti sa dostáva pod veľký ekonomický tlak. Zaznamenávame výrazný pokles vývozu čínskych výrobkov a polotovarov do sveta. Je potrebné si totiž uvedomiť, že Čína v súčasnosti predstavuje približne 20 percent svetového HDP," konštatuje Mezírka.

Nepriaznivé vyhliadky sa premietnu aj do HDP jednotlivých štátov. Čína na tento rok rátala s rastom HDP na úrovni šesť percent. Nový koronavírus ho môže znížiť o 0,6 percenta. V prípade dlhotrvajúcej epidémie to môže byť až o 1,5 percenta.

Rast HDP eurozóny bol pôvodne predpokladaný na úrovni jedného percenta. Aktuálne prognózy hovoria o znížení odhadu o 0,2 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.