Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2020, 14:33

Taliani zachraňujú situáciu. Conte predstavil balíček za 25 miliárd eur

Taliansky minister financií dnes varoval, že ekonomika by tento rok mohla zaznamenať výrazný prepad.

Taliani zachraňujú situáciu. Conte predstavil balíček za 25 miliárd eur
Zdroj: Reuters

Taliansko kvôli šíreniu nového koronavírusu vyčlení na pomoc ekonomike 25 miliárd eur. Oznámil to dnes taliansky premiér Giuseppe Conte.

Ešte minulý týždeň pritom vláda hovorila o finančnom balíku za 7,5 miliardy eur. V súvislosti s vyhlásením celoštátnej karantény a dopadom, aký to bude mať na ekonomiku, sa ale vláda finančnú pomoc rozhodla výrazne zvýšiť. Kabinet predpokladá, že ekonomika tento rok zaznamená citeľný pokles.

Financie by mali pomôcť utlmiť ekonomické dopady nákazy. Talianska vláda v snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu koronavírusu zaviedla od utorka karanténu pre celú krajinu.

Ľudia by okrem cestovania mali obmedziť aj pohyb na verejnosti, zatvorená sú kiná, divadlá a zrušené boli všetky športové podujatia. Až do tretieho apríla bolo predĺžené rozhodnutie uzavrieť v celom Taliansku školy.

Sprísnenie pravidiel 

Premiér Conte dnes upozornil, že všetky reštrikcie môžu byť ešte sprísnené. Lombardia, ktorá je na severe krajiny a ktorá je v Taliansku najviac zasiahnutým regiónom, totiž požiadala, aby boli v oblasti uzavreté aj všetky obchody a pozastavená verejná doprava.

Aby uľavila rodinám a firmám od vplyvov koronavírusu, plánuje krajina prerušiť splátky hypoték, menších úverov a revolvingových pôžičiek, ktoré spoločnosti používajú, aby mali dostatok likvidity. Tieto opatrenia už v utorok v rozhlasovej stanici Radio Anch'io avizovala námestníčka talianskeho ministra hospodárstva Laura Castelliová.

V Taliansku by k takémuto kroku nepristúpili prvýkrát - splátkové prázdniny už platili pre rodiny a niektoré menšie firmy v období finančnej krízy. Dlh splatili, až keď kríza odznela, poznamenal server BBC.

"Veľmi sme naliehali na bankový systém, aby nám pomohol, ako to len ide, a ten s nami plne spolupracuje," uviedla Castelliová. Podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) ale môže úľava poskytnutá jednotlivcom a firmám zaťažiť taliansky bankový systém, ktorý je už teraz dosť krehký.

Neistá budúcnosť 

Novo prijaté opatrenia podľa predpokladov zvýšia deficit talianskych verejných financií až k trom percentám hrubého domáceho produktu (HDP), čo je strop stanovený pravidlami Európskej únie. Rím je ale s Bruselom v kontakte a rokuje dočasnú úľavu z pravidiel.

Taliansky minister financií Roberto Gualtieri dnes varoval, že ekonomika by tento rok mohla zaznamenať výrazný prepad. Ešte minulý týždeň predpokladal, že deficit verejných financií bude tento rok predstavovať 2,5 percenta HDP, novinárom ale dnes nový vládny odhad oznámiť odmietol.

Prieskum verejnej mienky podľa agentúry IXE ukázal, že 89 percent Talianov drakonické opatrenia schválili. Sedemdesiat osem percent uviedlo, že by podporilo ešte prísnejšie kroky, a to napriek tomu, že 76 percent si zároveň myslí, že tie súčasné budú mať vážny dopad na ekonomiku.

Taliansko registruje minimálne 631 úmrtí v súvislosti s koronavírusom. Počet potvrdených prípadov infekcie vzrástol na 10 149.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.