Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2020, 13:57 Aktualizované dňa 12.03.2020 o 14:10

ECB sadzby neznížila, ukázala však veľký balíček stimulov

ECB v tomto roku nakúpi dodatočných 120 miliárd eur v aktívach. Toto opatrenie je známe aj ako kvantitatívne uvoľňovanie.

ECB sadzby neznížila, ukázala však veľký balíček stimulov
Zdroj: Reuters

Európska centrálna banka ponechala po svojom marcovom zasadaní základné úrokové sadzby nezmenené.

Do konca roka však nakúpi v samostatnej „obálke“ veľký objem cenných papierov a bankám bude poskytovať pôžičky za ešte výhodnejších podmienok ako doteraz.

Navzdory očakávaniam niektorých exportov ostáva depozitná sadzba na úrovni -0,50 percenta, rozhodla vo švrtok Rada guvernérov.

120 miliárd eur v aktívach

Nemenia sa ani hlavná refinančná sadzba, ktorá je na nule a ani sadzba na jednodňových sterilizačných operáciách, ktorá je na 0,25 percetách.

ECB však v tomto roku nakúpi dodatočných 120 miliárd eur v aktívach. Toto opatrenie je známe aj ako kvantitatívne uvoľňovanie. ECB bude zároveň pokračovať v štandardnom QE v objeme 20 miliárd eur.

Zároveň poskytne finančné prostriedky prostredníctvom jednorazových dlhodobých refinančných operácií, takzvaných LTRO.

„Hoci Rada guvernérov nevidí hmotné náznaky napätia na peňažných trhoch, tieto peniaze v prípade potreby poskytnú poistku,“ píše sa v stanovisku.

Táto operácia bude prebiehať do začiatku tretej vlny cielených dlhodobých refinančných operácií TLTRO v júni tohto roka.

Upravené podmienky pôžičiek 

ECB zároveň upravila podmienky tretieho kola výhodných pôžičiek v prvom roku, teda do júna 2021. Úrok na pôžičkách bude 25 bázických bodov pod hlavnou sadzbou, ktorá je na nule.

ECB teda bude platiť komerčným bankám, keď tieto peniaze využijú. V prípade, že sa bankám bude dariť úverovať v dostatočnej miere, budú si môcť sadzbu znížiť až 25 bázických bodov pod depozitnú sadzbu, ktorá je -0,50 percent.

To znamená, že počas prvých 12 mesiacov programu budú úrokové sadzby na TLTRO od -0,25 do -0,75 percenta.

Doteraz to bolo v pásme 0,00 až -0,50 percenta. Zvýšil sa tiež objem prostriedkov, ktoré môžu jednotlivé inštitúcie čerpať z tohto programu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.