Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2020, 14:06

Ruské aerolínie možno koronavírus doženie k bankrotu. V lepšom prípade prídu o viac ako miliardu eur

Len zrušenie letov do Číny stálo ruské aerolínie v mesiaci február 20,3 milióna eur.

Ruské aerolínie možno koronavírus doženie k bankrotu. V lepšom prípade prídu o viac ako miliardu eur
Zdroj: Reuters

Ruské aerolínie by mohli prísť v dôsledku šírenia nového koronavírusu až o 100 miliárd rubľov (1,20 miliardy eur) a nie je vylúčený ani ich bankrot.

Povedal to v utorok šéf ruského Úradu pre dohľad nad bezpečnosťou leteckej dopravy (Rosaviatsia) Alexander Neradko.

Ako informovala agentúra Reuters, podobne ako v prípade ďalších krajín aj ruské úrady pozastavili lety do a z koronavírusom postihnutých krajín.

Len zrušenie letov do Číny stálo ruské aerolínie iba v mesiaci február 1,7 miliardy rubľov, povedal Neradko pre ruskú agentúru Interfax.

Situáciu ruských leteckých spoločností navyše zhoršil pokles kurzu rubľa na štvorročné minimum.

Mena tak reagovala na prepad cien ropy, od vývozu ktorej je Ruská federácia naďalej vysoko závislá. Tento faktor zvýšil podľa Neradka riziko bankrotu leteckých spoločností.

Ako povedal, "pokles príjmov v dôsledku uzatvorenia viacerých medzinárodných liniek súbežne s rastom nákladov pre pokles kurzu rubľa môže znamenať obrovské straty a problémy v celom leteckom sektore".

Dodal však, že Rosaviatsia spolu s ministerstvom dopravy pracujú na pláne podpory leteckého sektora, ktorého súčasťou je napríklad dočasné zrušenie navigačných poplatkov v niektorých regiónoch krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.