Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2020, 16:42 Aktualizované dňa 17.03.2020 o 20:26

Európska únia sa prvýkrát v histórii uzatvára. Na 30 dní

  • Voľný pohyb ľudí, jeden zo základných pilierov Európskeho spoločenstva, sa stáva minulosťou.
  • Po návrate kontrol na vnútorných hraniciach sa Brusel rozhodol „izolovať“ Európu zvonka.
Európska únia sa prvýkrát v histórii uzatvára. Na 30 dní
Zdroj: Reuters

Európa v boji s nákazou pritvrdzuje. A prijíma opatrenia ako nikdy predtým. Najnovšie ide o rozhodnutie Európskej komisie zatvoriť vonkajšie hranice Únie. Až do odvolania tak nebude môcť na územie členských štátov vstúpiť žiadna osoba z „tretích“ krajín.

Na uzavretie vonkajších hraníc Európskej únie na 30 dní sa dnes zhodli premiéri a prezidenti členských krajín EÚ. Oznámil to predseda Európskej rady Charles Michel po takmer tri hodiny trvajúci videokonferenciu s únijnými lídrami. Šéfovia štátov a vlád sa podľa neho tiež dohodli, že ich krajina zabezpečí plynulú prepravu liekov a potravín cez vnútorné hranice únie.

Dohodli sa tiež, že na diaľku budú kvôli koronavírusy konať každý týždeň.

„Čím menej cestovania, tým menej vírusu môžeme prenášať. Naše opatrenia však budú účinné iba vtedy, ak ich budeme koordinovať na európskej úrovni,“ zdôraznila šéfka exekutívy Európskej únie Ursula von der Leyenová.

Zároveň tým Komisia chce motivovať štáty, aby odstránili obmedzenia na svojich jednotlivých hraniciach, keďže ohrozujú fungovanie vnútorného trhu.

Ide o biznis

Kolektívne zatvorenie vonkajších hraníc Únie má platiť minimálne na 30 dní. „Opatrenie takéhoto charakteru sa zatiaľ nikdy predtým neprijalo,“ povedala Zuzana Gábrižová, šéfredaktorka portálu Euractiv.sk.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.