Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2020, 20:45

Trump pripravuje rozsiahle stimuly. Suma by mohla prekročiť 800 miliárd dolárov

V Kongrese pokračujú rokovania medzi zákonodarcami a predstaviteľmi vlády o podporných balíkoch, ktorých celkový hodnota by mohla dosiahnuť 800 miliárd až 1 bilión dolárov.

Trump pripravuje rozsiahle stimuly. Suma by mohla prekročiť 800 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump chce veľký balík stimulov na podporu ekonomiky a zmiernenie dôsledkov pandémie nového koronavírusu.

V Kongrese pokračujú rokovania medzi zákonodarcami a predstaviteľmi vlády o podporných balíkoch, ktorých celkový hodnota by mohla dosiahnuť 800 miliárd až 1 bilión dolárov (728,5 miliardy až 910,6 miliardy eur).

​Minister financií Steven Mnuchin na tlačovej konferencii v Bielom dome povedal, že federálna vláda chce poslať občanom priamo hotovosť.

"Skúmame možnosť, že by sme Američanom okamžite poslali šeky," uviedol Mnuchin s tým, že by sa to mohla stať v najbližších dvoch týždňoch. "Američania v tejto chvíli potrebujú hotovosť," dodal.

Podľa Mnuchina takáto pomoc je rýchlejšia než daňové úľavy, ktoré presadzoval Trump. Trvalo by totiž mesiace, než by sa dostali k ľuďom.

Americká centrálna banka (Fed) v utorok ohlásila nový program na pomoc firmám s krátkodobým financovaním. V jeho rámci bude nakupovať krátkodobé firemné dlhové cenné papiere, aby zabránila zamrznutiu trhov s krátkodobým financovaním pre firmy.

Trumpova administratíva tiež uvažuje o úveroch pre malé firmy a o záchranných balíkoch pre niektoré odvetvia tvrdo zasiahnuté pandémiou nového koronavírusu, ako je napríklad letecká doprava.

Wall Street pozitívne prijala správy o pripravovaných stimuloch a hlavné indexy zvýšili predchádzajúce zisky. Americké akcie sa spamätávajú z pondelkového (16. 3.) prepadu, ktorý bol najprudší od roku 1987.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average sa o 19.56 hod. SEČ nachádzal so ziskom 731,99 bodu alebo 3,63 percenta na 20.920,51 bodu, keď predtým bol na krátko v pluse o viac ako 1000 bodov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.