Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2020, 11:45

Nemecká ekonomika sa prepadne až o päť percent, obávajú sa analytici

Rast globálnej ekonomiky podľa ekonómov dosiahne asi dve percentá.

Nemecká ekonomika sa prepadne až o päť percent, obávajú sa analytici

Nemecká ekonomika v tomto roku kvôli pandémii spôsobenej novým koronavírusom vykáže prepad o štyri až päť percent.

Vo svojom aktualizovanom výhľade to dnes uviedol finančný ústav Deutsche Bank. Priemyselnú výrobu čaká prepad až o desať percent. Poklesu hrubého domáceho produktu (HDP) sa tento rok podľa analytikov banky nevyhnú ani Spojené štáty a Japonsko.

Na najväčšej ekonomike v Európe závisí veľa firiem aj na Slovensku.

"Reštriktívne opatrenia a (prechodné) uzavretie tovární dosiahli za pár dní úroveň, ktorá ukazuje na výrazne silnejší prepad v prvom polroku, než sa pôvodne zdalo," poznamenal hlavný ekonóm Deutsche Bank Stefan Schneider.

Pripomenul, že doteraz počítal na tento rok s poklesom HDP o jedno až dve percentá.

​Nový výhľad je bez ohľadu na oživenie v druhom polroku, pretože na rozdiel od globálnej finančnej krízy v roku 2009 bude tentoraz silne zasiahnutý aj sektor služieb.

Deutsche Bank aktualizovala výhľad aj pre ďalšie veľké ekonomiky. Spojené štáty tento rok podľa analytikov banky čaká pokles HDP o 0,8 percenta, zatiaľ čo v prípade Japonska čakajú analytici pokles o 1,7 percenta.

Rast globálnej ekonomiky potom dosiahne asi dve percentá. Vlani rast svetovej ekonomiky predstavoval podľa predbežných údajov 2,9 percenta.

Eurozónu čaká tento rok prepad o 3,4 percenta, domnievajú sa analytici banky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.