Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2020, 11:53

Airbus reaguje na koronavírus. Podpísal pohotovostný úver za 15 miliárd eur

Airbus tvrdí, že má dostatok likvidity na to, aby sa vyrovnal s akýmikoľvek ďalšími požiadavkami na hotovosť.

Airbus reaguje na koronavírus. Podpísal pohotovostný úver za 15 miliárd eur
Zdroj: Reuters

Európsky výrobca lietadiel Airbus v pondelok oznámil nové kroky na posilnenie svojej finančnej situácie, keďže pandémia nového koronavírusu ochromuje cestovný ruch, vrátane podpísania pohotovostného úveru vo výške 15 miliárd eur.

Koncern zároveň uviedol, že ruší svoju prognózu na rok 2020, upúšťa od navrhovanej dividendy za rok 2019 v hodnote 1,4 miliardy eur a pozastavuje financovanie doplnkových dôchodkových systémov svojich zamestnancov.

„Zrušili sme naše usmernenia na rok 2020 z dôvodu nestabilnej situácie,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Guillaume Faury.

„Zároveň sa zaväzujeme zaistiť likviditu spoločnosti za každých okolností prostredníctvom politiky prezieravej bilančnej súvahy. Som presvedčený, že spoločnosť Airbus a širší letecký priemysel prekonajú toto kritické obdobie,“ dodal.

​Airbus tvrdí, že má dostatok likvidity na to, aby sa vyrovnal s akýmikoľvek ďalšími požiadavkami na hotovosť, a spresnil, že má k dispozícii likviditu v hodnote približne 30 miliárd eur.

Jeho americký rival Boeing je tiež pod tlakom a začiatkom tohto mesiaca vyzval vládu na záchranný balík v hodnote 60 miliárd amerických dolárov (56,04 miliardy eur) pre americký letecký priemysel.

Airbus cez víkend informoval o tom, že obnoví iba čiastočnú výrobu lietadiel, keď sa jeho francúzske a španielske továrne v pondelok znovu otvoria po štvordňovej odstávke na vyriešenie zdravotných problémov v súvislosti s novým koronavírusom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.