Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2020, 12:55 Aktualizované dňa 23.03.2020 o 13:15

Japonsko dá na podporu ekonomiky takmer 128 miliárd eur. Austrália predstavila druhý balík opatrení

Japonská centrálna banka BoJ je pripravená rozšíriť svoj program stimulov v apríli, už druhý mesiac po sebe.

Japonsko dá na podporu ekonomiky takmer 128 miliárd eur. Austrália predstavila druhý balík opatrení
Zdroj: Reuters

Sľub japonského premiéra Šinzóa Abeho o „veľkých stimuloch" pre ekonomiku bude zahŕňať výdavky vo výške najmenej 137 miliárd amerických dolárov (127,95 miliardy eur), ktoré budú čiastočne financované z dlhopisov.

A hoci hodnota emisie dlhopisov bude pravdepodobne nízka, upriami pozornosť trhov na nepriaznivú fiškálnu pozíciu Japonska.

A to v čase, keď situácia na trhoch po vypuknutí pandémie nového koronavírusu núti investorov, aby zvážili kúpu štátnych dlhopisov, ktoré sú za normálnych okolností považované za tzv. bezpečné aktíva, a uprednostnili hotovosť.

"Potrebujeme prísť s veľkými, silnými ekonomickými a fiškálnymi opatreniami, ktoré zodpovedajú obrovskej sile úderu pandémie koronavírusu," povedal Abe v pondelok parlamentu.

„V závislosti od situácie prijmeme opatrenia, ktoré presiahnu rozsah opatrení prijatých po kríze spôsobenej pádom Lehman Brothers,“ dodal.

Pripravená je aj centrálna banka

Aj japonská centrálna banka BoJ je pripravená rozšíriť svoj program stimulov v apríli, už druhý mesiac po sebe, ak pandémia povedie k natoľko veľkému zníženiu pracovných miest a kapitálových výdavkov, že to ohrozí vyhliadky na oživenie hospodárstva.

​BoJ sa najbližšie stretne v dňoch 27. - 28. apríla, aby prehodnotila svoje úrokové sadzby aj politiku stimulov.

Vláda pracuje na balíku opatrení, ktorý bude zahŕňať priame fiškálne výdavky presahujúce 15 biliónov jenov (126,72 miliardy eur), uviedlo niekoľko zákonodarcov oboznámených so situáciou.

To zhruba zodpovedá sume, ktorú Japonsko vynaložilo na riešenie dôsledkov kolapsu Lehman Brothers v roku 2008.

Ak sa k tomu pripočítajú pôžičky a ďalšie kroky, ktoré nie sú zahrnuté v priamych výdavkoch, veľkosť balíka prekročí 30 biliónov JPY.

Vláda zverejní podrobnosti o balíku, keď parlament 27. marca schváli štátny rozpočet na fiškálny rok 2020/21, ktorý sa začína v apríli.

Ďalšie financie dodáva aj Austrália

Austrálska vláda oznámila druhý balík na podporu ekonomiky počas krízy spôsobenej šírením nového koronavírusu.

Spolu s prvým balíkom a podporou zo strany centrálnej banky dosiahla oznámená pomoc ekonomike do dnešných dní takmer 190 miliárd austrálskych dolárov.

Austrálsky premiér Scott Morrison informoval, že druhý balík pomoci určený najmä na podporu firiem a udržanie pracovných miest dosahuje hodnotu 66 miliárd austrálskych dolárov (36,21 miliardy eur).

Ak sa pripočítajú prvé opatrenia v hodnote 17,6 miliardy austrálskych dolárov oznámené pred týždňom a kroky centrálnej banky (znížila hlavnú úrokovú sadzbu na historické minimum a oznámila prvý program kvantitatívneho uvoľňovania v histórii), celkový objem pomoci dosiahol 189 miliárd austrálskych dolárov.

To predstavuje 9,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

Súčasťou druhého balíka ekonomických stimulov je aj finančný príspevok malým a stredným firmám do 100-tisícaustrálskych dolárov a na podporu niektorých domácností 750 austrálskych dolárov.

Približne polovicu z tých, ktorí majú na finančný príspevok nárok, predstavujú dôchodcovia. Morrison zároveň dodal, že vláda pripravuje aj ďalší balík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.