Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2020, 14:16 Aktualizované dňa 26.03.2020 o 14:21

Koronavírus udrel na ekonomiku USA naplno. Za týždeň prišli o prácu milióny ľudí

  • V USA minulý týždeň o podporu v nezamestnanosti požiadali viac ako tri milióny ľudí.
  • Je to rekord, ktorý navyše zhruba štvornásobne presiahol doterajšie maximum z roku 1982.
  • Masívny nárast počtu žiadostí je podľa ekonómov jasným príkladom toho, akým vážnym problémom ekonomika čelí.

Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch minulý týždeň vystúpil na takmer 3,3 milióna. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce.

Je to rekord, ktorý navyše zhruba štvornásobne presiahol doterajšie maximum z roku 1982. Americké podniky začali prepúšťať kvôli šíreniu koronavírusu, v dôsledku ktorého muselo mnoho firiem zavrieť.

​Analytici s vysokým nárastom počtu žiadostí o podporu počítali, v priemere však predpokladali, že vystúpi zhruba na milión. O týždeň predtým o podporu v nezamestnanosti v USA požiadalo asi 281-tisíc ľudí.

Jasný príklad obrovských problémov

Masívny nárast počtu žiadostí je podľa ekonómov jasným príkladom toho, akým vážnym problémom ekonomika kvôli terajšej pandémii čelí.

Počty žiadostí všeobecne odrážajú tempo prepúšťania, takže dnešné údaje naznačujú, že sa bez práce v USA ocitne zrejme najviac ľudí od roku 1971, kedy sa dáta v súčasnej podobe začali sledovať.

Doterajší rekord je z roku 1982, keď žiadosť o podporu v nezamestnanosti podalo zhruba 695-tisíc Američanov.

Schválili biliónovú pomoc

Americký Senát v noci na dnes schválil podporu ekonomike v objeme asi 2,2 bilióna dolárov (2 bilióny eur), teraz sa ňou zaoberá Snemovňa reprezentantov, ktorá by o nej mohla hlasovať v piatok.

Pomoc je určená najviac zasiahnutým odvetviam, vrátane napríklad leteckých spoločností. Časť z týchto peňazí je určená aj na podporu domácností.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.