Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2020, 19:51

Americký záchranný balík: Kongres schválil masívnu pomoc za viac ako dva bilióny dolárov

Legislatívu, ktorú v noci na štvrtok schválil aj Senát, dostane teraz na podpis Trump. Ten už predtým vyhlásil, že túto iniciatívu podporí.

Americký záchranný balík: Kongres schválil masívnu pomoc za viac ako dva bilióny dolárov
Zdroj: Reuters

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu odobrila v piatok masívny záchranný balík v hodnote viac než dvoch biliónov dolárov pre tamojšiu ekonomiku zasiahnutú koronavírusovou krízou. Informovala o tom agentúra DPA.

Návrh zákona prešiel jednoduchým hlasovaním s podporou oboch hlavných politických krídel - demokratického i republikánskeho.

Legislatívu, ktorú v noci na štvrtok schválil aj Senát, dostane teraz na podpis prezident USA Donald Trump. Ten už predtým vyhlásil, že túto iniciatívu podporí.

Balík federálnej pomoci poskytne priemernej štvorčlennej rodine príspevok 3400 dolárov. Približne 500 miliárd dolárov pôjde v podobe dotácií a pôžičiek menším firmám a kľúčovým priemyselným odvetviam; to zahŕňa i 50 miliárd pre letecké spoločnosti a ich zamestnancov.

Zhruba 100 miliárd dolárov je určených nemocniciam a iným zdravotníckym zariadeniam na nákup potrebného vybavenia.

​Záchranný plán zároveň výrazne rozšíri podporu v nezamestnanosti či v prípade koronavírusového ochorenia.

V Spojených štátoch vrátane všetkých teritórií aktuálne evidujú podľa televízie CNN 95 174 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je najviac na svete. USA tak v počte infikovaných predstihli už aj Čínu a Taliansko.

Ochoreniu COVID-19 dosiaľ v USA podľahlo najmenej 1451 osôb. Za posledný deň pritom približne stovku úmrtí zaznamenali len v New Yorku, ktorý je v rámci USA akýmsi epicentrom nákazy.

Experti sa zároveň domnievajú, že nové čísla nakazených indikujú, že zomrie ešte omnoho viac Američanov. Zároveň tvrdia, že skutočný počet infikovaných môže byť oveľa vyšší než oficiálny, keďže v krajine je nedostatok testovacích súprav.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.