Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2020, 14:00

Toyota zastaví výrobu v celej Európe, Renault takmer všade vo svete

Z desiatich vozidiel značky Toyota predaných v Európe sa ich osem vyrobí v európskych závodoch, uvádza japonská automobilka na svojom webe.

Toyota zastaví výrobu v celej Európe, Renault takmer všade vo svete
Zdroj: Reuters

Japonská automobilka Toyota kvôli pandémii spôsobenej koronavírusom dočasne zastaví všetky svoje závody v Európe.

V ruskej továrni bude stáť výroba do piatku, vo zvyšných pretekoch v šiestich európskych krajinách, vrátane Českej republiky, najmenej do 19. apríla.

​Oznámila to dnes agentúra Kjódó. Francúzsky výrobca áut Renault dnes informoval, že okrem Číny a Južnej Kórey zastaví výrobu vo svojich závodoch po celom svete.

"Skupina plánuje znovu začať s výrobou v príslušných krajinách, akonáhle to podmienky dovolia a zavedie patričné ​​opatrenia, aby efektívne reagovala na dopyt," uviedol Renault vo vyhlásení.

Väčšina áut z Európy

Z desiatich vozidiel značky Toyota predaných v Európe sa ich osem vyrobí v európskych závodoch, uvádza japonská automobilka na svojom webe.

V Európe má po jednom závode vo Francúzsku, Portugalsku, Turecku a Poľsku. Dva sú v Británii. V Rusku Toyota vyrába v závodoch v Petrohrade.

Do 17. apríla už japonská automobilka zastavila prevádzku v Spojených štátoch, Mexiku a v Kanade; od piatku kvôli poklesu dopytu obmedzí aj výrobu v Japonsku.

V štyroch čínskych závodoch Toyoty, ktorá je po Volkswagene druhým najväčším výrobcom áut na svete z hľadiska odbytu, sa medzitým prevádzka vrátila do normálu.

Odbyt výrazne klesol

Z dnes zverejnených dát vyplýva, že odbyt japonských automobiliek v Číne vo februári medziročne klesol o 86,7 percenta na 29 911 vozidiel.

Veľa japonských automobiliek vtedy zavrelo v Číne svoje závody kvôli šíreniu koronavírusu, ich zamestnanci museli kvôli obmedzeniam voľného pohybu zostať doma. Vládne opatrenia významne prispelo k narušeniu dodávateľského reťazca.

Toyote vo februári klesla v Číne výroba o 77,4 percenta na 15 311 vozidiel, Honde sa znížila o 92,4 percenta na 5700 áut.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.