Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2020, 15:04

Únia uvoľnila z eurofondov 37 miliárd eur na boj s koronavírusom

Európska rada rozhodla o otvorení fondu solidarity pre mimoriadne prípady v oblasti verejného zdravia.

Únia uvoľnila z eurofondov 37 miliárd eur na boj s koronavírusom
Zdroj: Reuters

Krajiny Európskej únie (EÚ) dávajú k dispozícii 37 miliárd eur z peňazí určených na kohéziu pre zdravotné systémy a malé a stredné firmy.

Európska rada v pondelok schválila takzvanú Investičnú iniciatívu v reakcii na nový koronavírus (Corona Response Investment Initiative, CRII), vyplýva z oficiálneho vyhlásenia.

Nejde však o nové peniaze, ale o doteraz nevyčerpané peniaze z rozpočtu EÚ. Osem miliárd eur pochádza zo štrukturálnych fondov EÚ z roku 2019, pričom už boli členským štátom vyplatené. Zvyšné peniaze sú z fondov EÚ plánovaných na tento rok.

​​Členské štáty EÚ môžu z týchto peňazí pokryť výdavky, ktoré boli od 1. februára použité na "záchranu života a ochranu občanov".

Takisto sa zvýši flexibilita týkajúca sa transferov prostriedkov medzi kohéznymi programami, aby sa peniaze dostali tam, kde budú najviac potrebné, uviedla Európska rada.

Európska rada okrem toho v pondelok rozhodla o otvorení fondu solidarity EÚ pre mimoriadne prípady v oblasti verejného zdravia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.