Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2020, 15:12

20-tisíc mŕtvych a prepad ekonomiky o 15 percent. Analytici predstavili britský scenár

Firemným investíciám môže trvať desaťročie, aby sa opäť dostali na svoj vrchol z roku 2017, ak ich vláda nedokáže podporiť.

20-tisíc mŕtvych a prepad ekonomiky o 15 percent. Analytici predstavili britský scenár
Zdroj: Reuters

Opatrenia na zastavenie pandémie nového koronavírusu zrejme spôsobia, že britská ekonomika sa v najbližších troch mesiacoch prepadne o 15 percent.

Uviedol to londýnsky think tank Centre for Economics and Business Research (CEBR). Veľká Británia podľa jeho expertov smeruje do najhlbšej recesie od finančnej krízy z roku 2008.

Britská vláda minulý týždeň prijala reštriktívne opatrenia na zastavenie nákazy a očakáva, že tento týždeň ich ešte sprísni.

Hlavný zdravotný poradca vlády totiž varoval, že sa dá očakávať až 20-tisíc mŕtvych v súvislosti s nákazou novým koronavírusom.

"Britská ekonomika smeruje do najhlbšej recesie od finančnej krízy, vrátane najredšieho medzikvartálneho poklesu ekonomickej aktivity od začiatku zbierania porovnateľných údajov," uvádza sa v správe CEBR.

​Prognóza, ktorá očakáva za tri mesiace od apríla do konca júna prepad hrubého domáceho produktu (HDP) o 15 percent, predpokladá, že "reštrikcie týkajúce sa firiem a širšej populácie sa uvoľnia v 3. kvartáli, keď sa testovanie viac rozšíri, čo podporí efektívnejšiu identifikáciu a izoláciu ohnísk nákazy".

Po uvoľnení reštriktívnych opatrení sa očakáva prudké oživenie v druhej polovici roka. Miera nezamestnanosti by však aj tak mala vyskočiť na sedem percent.

CEBR počíta v tomto roku s poklesom HDP o štyri percentá. V roku 2021 by potom mal HDP vzrásť o 3,5 percenta.

CEBR tiež varoval, že firemným investíciám môže trvať desaťročie, aby sa opäť dostali na svoj vrchol z roku 2017, ak ich vláda nedokáže podporiť.

Inštitút tiež počíta s poklesom cien nehnuteľností v najbližších dvoch rokoch zhruba o 15 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.