Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.03.2020, 15:32

Španieli pripravili záchranný balík za 700 miliónov eur. Premiér očakáva recesiu

Poprední podnikatelia kritizovali nedávne sprísnenie obmedzení, ktoré bránia ich pracovníkom opustiť svoje domovy.

Španieli pripravili záchranný balík za 700 miliónov eur. Premiér očakáva recesiu
Zdroj: TASR/Mariscal

Španielska vláda pripravuje nové opatrenia na pomoc domácnostiam a oslobodenie malých firiem od platieb sociálneho zabezpečenia počas tzv. koronakrízy.

Počet obetí ochorenia COVID-19 v Španielsku už dosiahol 8189, zatiaľ čo potvrdené prípady nákazy novým koronavírusom vzrástli približne o 11 percent na 94 417.

​Šéf záchrannej služby Fernando Simon, ktorý mal v pondelok pozitívny test na nový koronavírus, počas videokonferencie uviedol, že Španielsko pravdepodobne nebude potrebovať ďalšie reštriktívne opatrenia okrem tých, ktoré už boli zavedené.

Španielsko už v počte obetí ochorenia COVID-19 prekonalo Čínu a má druhý najvyšší počet mŕtvych po Taliansku.

Predchádzajúci balík bol prísnejší 

Zdroj z vlády, ktorý nechcel byť menovaný, naznačil, že súčasťou balíka pomoci vo výške 700 miliónov eur, ktorý vláda pravdepodobne schváli v utorok, bude zastavenie núteného vysťahovania najzraniteľnejších domácností na obdobie šesť mesiacov po zrušení výnimočného stavu.

Bude sa to týkať nezamestnaných, pracovníkov, ktorí boli dočasne prepustení alebo majú skrátené hodiny, a samostatne zárobkovo činných osôb s nízkym príjmom.

Predchádzajúce balíky pomoci, ako napríklad moratórium na splátky hypotéky, mali pritom prísnejšie kritériá.

Investičné fondy a iní veľkí vlastníci budú musieť akceptovať 50-percentnú stratu z dlhu, ktorý im spôsobili nájomcovia, alebo reštrukturalizovať tento dlh na dva až tri roky.

Nájomné zmluvy, ktorých platnosť sa končí v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa automaticky obnovia na ďalších šesť mesiacov.

Vláda tiež skúma šesťmesačné "prázdniny" pri platbách sociálneho zabezpečenia pre malé podniky a samostatne zárobkovo činné osoby.

Opatrenia prinášajú výsledky

Predstavitelia rezortu zdravotníctva v pondelok uviedli, že striktné opatrenia a blokáda v Španielska, ktoré patria medzi najprísnejšie v Európe, už začínajú prinášať výsledky v podobe o niečo menšieho denného nárastu infikovaných.

Ale poprední podnikatelia kritizovali nedávne sprísnenie obmedzení, ktoré bránia ich pracovníkom opustiť svoje domovy.

A sťažovali sa, že pre nedostatočné konzultácie so súkromným sektorom neboli na ne firmy pripravené.

„Španielsko je krajina, v ktorej až 95 percent podnikov predstavujú malé firmy, často len s jedným alebo dvoma zamestnancami. Nemôžu zostať doma uväznení, musia sa dostať von a pracovať,“ uviedol zástupca generálneho riaditeľa obchodnej skupiny CEOE Inigo Fernández de Mesa.

Premiér Pedro Sánchez očakáva, že pokles ekonomickej aktivity pre pandémiu nového koronavírusu spôsobí v roku 2020 recesiu.

Medzitým ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová navrhla zvýšenie rozpočtu Európskej únie, aby lepšie zvládla hospodárske dôsledky pandémie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.