Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2020, 12:58 Aktualizované dňa 02.04.2020 o 16:03

Európska komisia chce zaviesť kurzarbeit v každom štáte Únie. Dá na to 100 miliárd eur

  • ​Európska komisia chce kurzarbeit v každom štáte.
  • ​Plánuje tiež rozšíriť krízový investičný fond o ďalšie peniaze určené na kohéznu politiku.
  • ​Systém podpory označený skratkou SURE musí schváliť všetkých 27 členov Únie.
Európska komisia chce zaviesť kurzarbeit v každom štáte Únie. Dá na to 100 miliárd eur
Zdroj: Reuters

Európska komisia (EK) dnes zverejnila ďalší balíček podporných opatrení, ktoré majú pomôcť ekonomikám spamätať sa z najťažších dopadov koronavírusovej krízy.

Brusel v rámci nového systému podpory dočasného zamestnania ponúka členským krajinám až 100 miliárd eur, ktoré si chce komisia požičať s použitím vládnych záruk.

EK navrhla, aby nemeckú schému kurzarbeitu prijali všetky krajiny Únie, ako prevenciu pred prepúšťaním. 

​​EK chce tiež rozšíriť už vytvorený krízový investičný fond o ďalšie peniaze určené na kohéznu politiku.

Plánuje tiež ponúknuť poľnohospodárom pružnejšie čerpanie peňazí z fondov spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Pomoc aj pre Slovensko

Riešenie Európskej komisie víta aj minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa neho bude potrebné hľadať ideálny spôsob, ako pomôcť firmám na Slovensku.

“Bol som dnes doobeda vo Volkswagene, stretol som sa s vedením a bavili sme sa tiež o tom, ako konkrétne by mohlo, to čo my tu nazývame kurzarbeit vyzerať a budeme veľmi intenzívne hľadať riešenie, najmä pre veľké firmy.

Veľké firmy vedia pár týždňov počkať, oni nemajú problém s likviditou, ale nákladmi a budeme hľadať nejaké zmysluplné riešenie. Ako to bude presne vyzerať, vám teraz povedať neviem, ale ide o to nájsť primeranú rovnováhu medzi tým, aby to štát veľa nestálo ale aj aby oni nemuseli riešiť veľkú nezamestnanosť,” povedal počas rokovania vlády.

Riešenie krízy

"Každé dostupné euro v rozpočte EÚ bude využité na riešenie koronavírusovej krízy. Všetky pravidlá budú uvoľnené, aby umožnili rýchly a efektívny tok peňazí," vyhlásila dnes predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová, ktorá nový balík opatrení predstavila.

​Systém podpory označený skratkou SURE má pomôcť vládam všetkých krajín, ktorým chce komisia poskytnúť financie do celkovej spomínanej výšky.

Návrh musí schváliť všetkých 27 členských štátov Európskej únie.

Ďalšia pomoc

​Komisia chce k doterajším 37 miliardám eur z kohéznej politiky, ktoré už vyhradila na núdzové použitie, uvoľniť ďalšie peniaze pôvodne určené na rozvojové projekty, ktoré by mali po novom slúžiť pre zdravotníctvo a zasiahnuté sektory v jednotlivých štátoch.

Pružné prúdenie peňazí

Financie slúžiace na pokrytie potrieb spojených s pandémiou budú štáty môcť prevádzať medzi jednotlivými fondmi (Európskym fondom regionálneho rozvoja, Európskym sociálnym fondom a Kohéznom fondom).

Peniaze budú môcť aj pružne prúdiť medzi jednotlivými regionálnymi úrovňami či tematickými oblasťami. Štáty sa navyše nebudú musieť v niektorých prípadoch podieľať na projektoch vlastným spolufinancovaním.

"To je bezprecedentné a oprávňuje nás k tomu mimoriadna situácia, ktorá nastala kvôli šíreniu koronavírusu," zdôvodnila mimoriadnu flexibilitu fondov komisie.

Súhlas parlamentu aj Rady EÚ

V rámci podpory poľnohospodárstva a vidieka budú členské krajiny novo môcť čerpať z peňazí nevyužitých v programoch rozvoja vidieka, ktoré by inak museli vracať do spoločného rozpočtu.

Poľnohospodári budú podľa komisie mať možnosť vziať si zvýhodnené úvery až do výšky 200-tisíc eur.

Brusel tiež vyčlení na núdzové potreby spojené s krízou ďalšie tri miliardy eur, z ktorých desatina pôjde na nákup zásob ochranných prostriedkov a lekárskeho vybavenia pre rezervný fond únie

O rozdeľovaní zvyšných 2,7 miliardy eur bude komisia rozhodovať podľa aktuálneho vývoja pandémie a najakútnejších potrieb postihnutých krajín a regiónov.

Aby mohli z návrhov komisie členskej krajiny začať profitovať, musí ich najprv schváliť Európsky parlament a Rada EÚ.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.