Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2020, 00:24

Najtemnejšia hodina ľudstva. Koronavírus je oveľa horší ako veľká finančná kríza, varuje šéfka MMF

Koronavírusová kríza predstavuje podľa Kristaliny Georgievovej veľkú hrozbu pre celý svet.

Najtemnejšia hodina ľudstva. Koronavírus je oveľa horší ako veľká finančná kríza, varuje šéfka MMF
Zdroj: Reuters

Koronavírus má na ekonomiku oveľa horší dopad, ako mala globálna finančná kríza z rokov 2008 a 2009. Uviedla to podľa podľa televízie CNBC šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

"Nikdy v histórii MMF sme neboli svedkami toho, že by sa svetová ekonomika zastavila," povedala Georgievová v prejave v ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).

"Teraz sa nachádzame v recesii, je to oveľa horšie ako globálna finančná kríza," dodala. Koronavírusová kríza podľa šéfky MMF predstavuje "najtemnejšiu hodinu ľudstva a veľkú hrozbu pre celý svet".

Georgievová tiež uviedla, že MMF spolupracuje so Svetovou bankou a inými medzinárodnými finančnými inštitúciami na zmiernení ekonomických dopadov koronavírusu, ktorým sa už po celom svete nakazil viac ako milión ľudí.

Vyzvala tiež centrálne banky vo vyspelých krajinách, aby podporili rozvíjajúce sa krajiny.

​Georgievová upozornila, že MMF má pre boj s dopadmi koronavírusu k dispozícii až bilión dolárov. "Sme odhodlaní využiť z tejto sumy toľko, koľko bude potrebné," dodala. O finančnú pomoc už u MMF podľa nej požiadalo viac ako 90 krajín.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.