Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2020, 11:02

Kurzarbeit prudko zmierni dopad vírusu na nemeckú ekonomiku, ukázala štúdia

Rozhodujúcim pozitívnym efektom opatrenia bude rýchlejšie obnovenie výroby po skončení krízy.

Kurzarbeit prudko zmierni dopad vírusu na nemeckú ekonomiku, ukázala štúdia
Zdroj: Reuters

Využívanie skrátenej pracovnej doby označované ako kurzarbeit zmierni prepad nemeckej ekonomiky spôsobený koronavírusovou krízou takmer o polovicu. Ukazujú to výsledky štúdie, ktorú vypracovala spoločnosť IW Consult pre združenie bavorského priemyslu. Systém kurzarabeitu chce v priebehu tohto týždňa predstaviť aj slovenská vláda.

O 45 percent miernejší prepad

Štúdia podľa agentúry DPA tvrdí, že pri využití kurzarbeitu bude prepad výkonu nemeckej ekonomiky asi o 45 percent miernejší ako v prípade scenára bez neho. To podľa šéfa združenia Bertrama Brossardta "pôsobivo dokladá účinnosť kurzarbeitu".

Brossard uviedol, že systém kurzarbeitu sa osvedčil už počas globálnej finančnej krízy a že sa osvedčí aj počas krízy koronavírusovej.

Dodal, že rozhodujúcim pozitívnym efektom opatrenia bude rýchlejšie obnovenie výroby po skončení krízy. Podniky si totiž zachovajú svojich zamestnancov, zatiaľ čo v krajinách bez neho ich budú musieť znovu prijímať.

"To stojí nielen čas, ale aj veľa peňazí," upozornil Brossard. Kurzarbeit podľa neho rovnako podporuje likviditu podnikov a znižuje riziko insolvencie a je nevyhnutný pre zabezpečenie zamestnanosti.

Platí ja v Česku

Kurzarbeit zaviedlo aj Česko. Tam bude štát v rámci tohto systému vyplácať dva druhy príspevkov na mzdy za obdobie od 12. marca do konca apríla. Poskytne 80 percent náhrady mzdy ľudí v karanténe a pracovníkov uzatvorených prevádzok, a to do 39-tisíc korún (vyše 1 400 eur).

V prípade obmedzenia výroby kvôli výpadku pracovníkov, surovín či poklesu dopytu to bude 60 percent, a to do 29-tisíc korún. Podpora sa stanoví zo superhrubej mzdy. Príspevky bude poskytovať české ministerstvo práce z programu Antivirus.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.