Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2020, 17:15

Brusel pripraví plán na ukončenie obmedzení a návrat do normálu. Prvé kroky predstaví v stredu

Exekutíva Únie sa rozhodla predstaviť svoje odporúčania za situácie, keď už najmenej dva členské štáty - Dánsko a Rakúsko - predložili svoje vlastné plány na postupné zrušenie prijatých karanténnych opatrení.

Brusel pripraví plán na ukončenie obmedzení a návrat do normálu. Prvé kroky predstaví v stredu
Zdroj: TASR/AP

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová predstaví v stredu usmernenia exekutívy EÚ s cieľom zabezpečiť členským krajinám návrat do normálneho života a koordinované ukončenie obdobia izolácie, ktoré tieto štáty zaviedli v snahe obmedziť šírenie nového typu koronavírusu. Uviedol v utorok hovorca EK Eric Mamer.

​Exekutíva Únie sa rozhodla predstaviť svoje odporúčania za situácie, keď už najmenej dva členské štáty - Dánsko a Rakúsko - predložili svoje vlastné plány na postupné zrušenie prijatých karanténnych opatrení.

"Sme presvedčení, že je dôležité predložiť tieto návrhy teraz, pretože niektoré členské štáty už ohlásili prvé kroky pre nadchádzajúce týždne a považujeme za veľmi dôležité, aby sa to dialo koordinovaným spôsobom," vysvetlil Mamer.

Hovorca pripomenul, že Viedeň a Kodaň už predtým informovali eurokomisiu a ostatné členské štáty EÚ o svojich stratégiách postupného uvoľňovania krízových opatrení.

"Chápeme, že tieto stratégie sa budú zavádzať postupne, krok za krokom, čo je dôležitý prvok, ktorý objasníme v stredu," dodal Mamer.

Rakúsko v pondelok zverejnilo harmonogram, podľa ktorého chce svoj plán zavádzať do praxe po Veľkej noci (12. apríla), pričom začne s opätovným otvorením malých podnikov a reštaurácií.

Rovnako aj dánska premiérka Mette Frederiksenová oznámila postupné rušenie obmedzení, čo od 15. apríla okrem iného znamená aj opätovné otvorenie jaslí, materských a základných škôl.

Uvoľnenie niektorých opatrení a otváranie viacerých prevádzky avizovala v pondelok aj česká vláda. Od utorka sú v Česku napríklad otvorené zberne a výkupy surovín či kompostárne, ale aj vonkajšie športoviská.

Od štvrtka sa tam otvoria aj iné predajne, pričom plán na postupné otváranie ďalších chce vláda predložiť po Veľkej noci.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.