Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2020, 12:36

Experti varujú. Eurozóna sa v najbližších mesiacoch dostane do recesie

Odhaduje sa, že už v prvom kvartáli ekonomika klesla o 2,3 percenta.

Experti varujú. Eurozóna sa v najbližších mesiacoch dostane do recesie
Zdroj: Reuters

Experti nemeckého inštitútu Ifo a švajčiarskej univerzity ETH Zürich očakávajú, že eurozóna sa v najbližších mesiacoch dostane do recesie, a varujú pred dlhovou krízou.

​Odhaduje sa, že už v prvom kvartáli ekonomika klesla o 2,3 percenta. V prebehajúcom druhom štvrťroku sa očakáva ďalší prepad hrubého domáceho produktu (HDP) o 10,5 percenta, uviedli experti Ifo a ETH.

V treťom štvrťroku počítajú s oživením a medzikvartálnym nárastom o 8,7 eprcenta.

"Možnosť, že pandémia sa zoslabí skôr, než sa očakáva, je len malá. Preto predstavuje opätovné vzplanutie európskej dlhovej krízy vo veľkom rozsahu nezanedbateľné riziko pre túto prognózu."
Mimoriadne je kolísanie priemyselnej produkcie v eurozóne.

Predpokladá sa, že v prvých troch mesiacoch už klesla o 4,4 percenta a že v druhom štvrťroku sa prepadne až o 18 percent. V treťom kvartáli potom počítajú s expanziou o 19 percent.

​Súkromná spotreba podľa expertov Ifo a ETH padne o 3,3 percenta, respektíve o 13,6 percenta v prvých dvoch kvartáloch tohto roka, a potom sa zotaví a v treťom štvrťroku stúpne o 12 percent.

V prípade investícií predpovedajú pokles o 2,3 percenta, respektíve 10 percent, a potom nárast o 10,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.