Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2020, 15:28

MMF: Čaká nás najhoršia recesia od Veľkej depresie

V januári MMF predpovedal tento rok rast globálneho hospodárstva o 3,3 percenta a v roku 2021 o 3,4 percenta. Ale situácia sa dramaticky zmenila.

MMF: Čaká nás najhoršia recesia od Veľkej depresie
Zdroj: Reuters

Pandémia nového koronavírusu spôsobí najhoršiu globálnu recesiu od hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia nazývanej aj Veľká depresia, či Veľká hospodárska kríza. 

To si bude vyžadovať masívnu reakciu na zabezpečenie zotavenia. Uviedla to vo štvrtok generálna tajomníčka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

Varovala, že "globálny rast bude v roku 2020 výrazne negatívny", keďže 170 zo 189 členov MMF už registruje pokles príjmu na obyvateľa.

"V skutočnosti očakávame najhorší pokles od tzv. Veľkej hospodárskej krízy," uviedla Georgievová v prejave pred spoločným jarným zasadaním MMF a Svetovej banky, ktoré sa bude konať budúci týždeň a bude pre obmedzenia spojené s ochorením COVID-19 virtuálne.

Ani najlepší scenár nie je ideálny 

Georgievová ďalej uviedla, že dokonca aj pri najlepšom možnom scenári, ktorý počíta so zmiernením pandémie v druhej polovici roka, čo umožní obnovenie podnikania, očakáva fond na budúci rok iba "čiastočné zotavenie" globálneho hospodárstva.

Upozornila pritom, že situácia sa "môže zhoršiť" a je nesmierne ťažké čokoľvek predpovedať, pretože panuje veľká neistota v súvislosti s vývojom a trvaním pandémie.

Krajiny na celom svete už prijali opatrenia v hodnote osem biliónov amerických dolárov (7,36 bilióna eur).

Georgievová však naliehala na vlády, aby urobili ešte viac pre zabezpečenie "záchranných liniek" pre firmy a domácnosti a "zabránili zjazveniu ekonomiky, ktoré by oživenie ešte sťažilo".

Pochmúrna prognóza 

Medzinárodný menový fond po veľkonočných sviatkoch zverejní "pochmúrnu" prognózu pre svetovú ekonomiku a pre svojich členov.

V januári MMF predpovedal tento rok rast globálneho hospodárstva o 3,3 percenta a v roku 2021 o 3,4 percenta. Ale situácia sa dramaticky zmenila.

"Chabý výhľad sa týka tak vyspelých, ako aj rozvíjajúcich sa ekonomík. Táto kríza nepozná hranice. Zraní každého," skonštatovala Georgievová.

Poznamenala, že z rozvíjajúcich sa trhov už odtiekli investície za približne 100 miliárd dolárov, čo je viac ako trojnásobok exodu kapitálu počas globálnej finančnej krízy v roku 2008.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.