Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.04.2020, 14:36 Aktualizované dňa 14.04.2020 o 14:58

MMF: Svetové hospodárstvo smeruje k najhlbšej recesii od veľkej hospodárskej krízy

Budúci rok by už mal byť v znamení citeľného zotavenia. Menový fond predpokladá, že globálna ekonomika vykáže rast o 5,8 percenta.

MMF: Svetové hospodárstvo smeruje k najhlbšej recesii od veľkej hospodárskej krízy
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond (MMF) kvôli pandémii spôsobenej koronavírusom očakáva tento rok prepad globálnej ekonomiky o tri percentá.

Ešte v januári predpovedal na tento rok vzostup hrubého domáceho produktu (HDP), a to o 3,3 percenta.

Fond to dnes uviedol vo svojom jarnom výhľade globálnej ekonomiky. Svetové hospodárstvo tak podľa fondu smeruje tento rok k najhlbšej recesii od veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

Dramatický vývoj 

Eurozóna podľa MMF tento rok vykáže prepad o 7,5 percenta, najdramatickejší vývoj ekonómovia fondu čakajú v Taliansku, kde predpovedajú prepad o 9,1 percenta. V Nemecku čakajú hospodársky prepad o sedem percent, vo Francúzsku o 7,2 percenta.

"Za tri mesiace, od našej poslednej aktualizácie výhľadu svetovej ekonomiky, sa svet dramaticky zmenil. O pandemickom scenári ako o jednej z možností sme sa v minulých diskusiách o vývoji ekonomiky spomenuli, nikto z nás si ale dosť dobre nedokázal predstaviť, ako to bude skutočne vyzerať a čo to bude znamenať pre ekonomiku," píše sa v správe MMF.

​Spojené štáty, teda najväčšia ekonomika sveta, podľa menového fondu tento rok vykážu prepad o 5,9 percenta. Po ňom by ale mal budúci rok prísť vzostup o 4,7 percenta.

Niektoré ekonomiky sa prepadu vyhnú 

Z veľkých ekonomík by sa prepadu mala vyhnúť India aj Čína, aj tieto krajiny ale zaznamenajú prudké spomalenie tempa rastu.

Kým čínska ekonomika tento rok podľa MMF spomalí na 1,2 percenta z vlaňajšieho tempa 6,1 percenta, u tej indickej ekonómovia čakajú spomalenie na 1,9 percenta proti rastu o 4,2 percenta vlani.

V prípade Číny to bude znamenať najhorší výsledok od roku 1976, kedy čínska ekonomika vykázala pokles o 1,6 percenta. Od tej doby rast nikdy nebol slabší ako tri percentá.

Zotavenie 

Budúci rok by však už mal byť v znamení citeľného zotavenia. Menový fond predpokladá, že globálna ekonomika vykáže rast o 5,8 percenta, zatiaľ čo v januárovej aktualizácii svojho výhľadu ešte počítal s rastom svetového HDP o 3,4 percenta.

Fond však upozorňuje, že vychádza z dát, ktoré sú práve k dispozícii. Ak sa vývoj pandémie bude výrazne líšiť od predpokladov, potom bude potrebné upraviť aj výhľad vývoja globálnej ekonomiky.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.