Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2020, 12:42

Inflácia v eurozóne spomalila na polovicu. Na Slovensku dosiahla 2,4 percenta

Z jednotlivých krajín Únie najviac rástli ceny v Maďarsku a Poľsku.

Inflácia v eurozóne spomalila na polovicu. Na Slovensku dosiahla 2,4 percenta
Zdroj: Reuters

Inflácia v eurozóne sa v marci spomalila, pričom oproti vývoju v marci minulého roka dosiahla polovičnú úroveň.

Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat, ktorý zverejnil konečné údaje. Tie potvrdili predbežný odhad z konca minulého mesiaca.

​Spotrebiteľské ceny v eurozóne vzrástli v marci medziročne o 0,7 percenta po februárovej miere inflácie na úrovni 1,2 percenta. Na porovnanie, v marci minulého roka dosiahla miera inflácie 1,4 percenta.

Čo sa týka širšej Európskej únie, medziročná inflácia dosiahla v marci 1,2 percenta. Aj v tomto prípade sa tempo rastu spotrebiteľských cien spomalilo, keď vo februári vzrástli o 1,6 percenta.

O 1,6 percenta sa spotrebiteľské ceny v EÚ zvýšili medziročne aj v marci minulého roka.

​Z jednotlivých krajín EÚ najslabší rast spotrebiteľských cien zaznamenali v marci Španielsko, Taliansko, Cyprus a Portugalsko, všetky na úrovni 0,1 percenta.

Najviac rástli ceny v Maďarsku a Poľsku (v obidvoch prípadoch o 3,9 percenta) a v Česku, kde sa zvýšili o 3,6 percenta. Miera inflácie na Slovensku dosiahla 2,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.