Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2020, 09:33

Nezamestnanosť v Európe sa kvôli koronakríze môže zdvojnásobiť. Ohrozených je 59 miliónov pozícií

Polovicu všetkých ohrozených pracovných miest tvorí zamestnanie v zákazníckom servise a predaji, v stravovacích službách a na stavbách.

Nezamestnanosť v Európe sa kvôli koronakríze môže zdvojnásobiť. Ohrozených je 59 miliónov pozícií
Zdroj: FotoHN/Pavol Funtal

Nezamestnanosť v Európe by sa v najbližších mesiacoch mohla kvôli koronavírusovej kríze takmer zdvojnásobiť.

V ohrození by sa kvôli škrtom, znižovaniu miezd a pracovných hodín mohlo ocitnúť asi 59 miliónov pracovných miest. Odhadujú to analytici poradenskej spoločnosti McKinsey.

McKinsey sa domnieva, že by miera nezamestnanosti v 27 krajinách únie tento rok mohla vystúpiť na 7,6 percenta z februárovej hodnoty 6,5 percenta, čo bolo doterajšie minimum.

Na úroveň pred krízou by sa vrátila v poslednom kvartáli budúceho roka. V najhoršom scenári ale spoločnosť odhaduje, že sa miera nezamestnanosti budúci rok vyšplhá na 11,2 percenta a na úroveň roku 2019 sa nevráti skôr ako v roku 2024.

Polovica v zákazníckom servise

Vplyv krízy sa podľa analytikov McKinsey bude líšiť podľa jednotlivých demografických skupín a priemyselných odvetví.

Polovicu všetkých ohrozených pracovných miest tvorí zamestnanie v zákazníckom servise a predaji, v stravovacích službách a na stavbách.

Najohrozenejšií budú mladí zamestnanci, ľudia s nižšou kvalifikáciou a zamestnanci malých a stredných firiem, uvádza McKinsey s odkazom na dáta Európskeho štatistického úradu Eurostat.

"Strata týchto pracovných miest by bola nielen tragédiou na individuálnej úrovni, ale bola by tiež veľmi bolestivá z ekonomického hľadiska," uvádzajú analytici McKinsey. V tejto súvislosti tiež varovali pred možným rastom sociálnej nerovnosti.

Zamestnanosť v Grécku či Španielsku 

Medzinárodný menový fond (MMF) odhaduje, že ekonomika krajín platiacich eurom tento rok klesne o 7,5 percenta. Niektorí ekonómovia sa obávajú, že v krajinách južnej Európy by pokles mohol presiahnuť cez desať percent.

Zamestnanosť v Španielsku, Portugalsku a Grécku sa pritom ešte ani nevrátila na úroveň, kde bola pred globálnou finančnou krízou, teda pred rokom 2009.

Spolu s Talianskom majú tieto štáty rozsiahly turistický sektor a pomerne veľký počet malých a stredných firiem, čo robí pracovný trh týchto krajín obzvlášť zraniteľným, poznamenáva denník Financial Times.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.