Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2020, 12:00

Prebytok bežného účtu eurozóny vzrástol na 40 miliárd eur

Bežný účet platobnej bilancie eurozóny je najkomplexnejším ukazovateľom jej obchodnej aktivity.

Prebytok bežného účtu eurozóny vzrástol na 40 miliárd eur
Zdroj: Reuters

Prebytok bežného účtu eurozóny vzrástol vo februári 2020, mesiac pred zvedením reštrikcií na zabránenie šírenia nového konronavírusu. Prispelo k tomu zvýšenie obchodného prebytku. Informovala o tom v pondelok Európska centrálna banka (ECB).

Podľa najnovších údajov ECB sa prebytok bežného účtu euroregiónu vo februári 2020 zvýšil na 40 miliárd eur z januárových 32 miliárd eur.

Na ilustráciu, v rovnakom mesiaci minulého roka vykázala eurozóna prebytok bežného účtu 28 miliárd eur.

Prebytok v obchode s tovarom pritom v sledovanom období stúpol na 33 miliárd eur z 30 miliárd eur, zatiaľ čo prebytok v službách sa znížil na päť miliárd eur z ôsmich miliárd eur v januári.

​Primárny príjem zostal nezmenený na úrovni 10 miliárd eur, kým deficit sekundárnych príjmov sa prudko znížil na osem miliárd eur zo 16 miliárd eur.

Za celý rok do konca februára 2020 mala eurozóna prebytok bežného účtu 339 miliárd eur alebo 2,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Vlani v rovnakom mesiaci zaznamenala eurozóna prebytok 361 miliárd eur alebo 3,1 percenta HDP.

Bežný účet platobnej bilancie eurozóny je najkomplexnejším ukazovateľom jej obchodnej aktivity, pretože pokrýva nielen obchod s tovarom a službami, ale aj investičné toky medzi menovou úniou a inými krajinami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.