Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2020, 10:29 Aktualizované dňa 23.04.2020 o 11:08

"Bezprecedentná ujma." Podnikateľská aktivita v eurozóne sa pre koronavírus takmer zastavila

Ekonomika eurozóny by v tomto štvrťroku mohla klesnúť asi o 7,5 percenta.

"Bezprecedentná ujma." Podnikateľská aktivita v eurozóne sa pre koronavírus takmer zastavila
Zdroj: Reuters

Podnikateľská aktivita v eurozóne sa v apríli kvôli koronavírusovej kríze takmer zastavila, jej index sa prepadol na rekordné minimum.

Ukazujú to predbežné výsledky prieskumu, ktoré dnes zverejnila konzultačná spoločnosť IHS Markit.

Výsledky signalizujú, že ekonomika eurozóny by v tomto štvrťroku mohla klesnúť asi o 7,5 percenta, uviedla agentúra Reuters.

Index podnikateľskej aktivity sa v apríli prepadol na 13,5 bodu z marcových 29,7 bodu.

Hlboko pod kľúčovou hranicou

Dostal sa tak najnižšie od roku 1998, kedy sa tieto dáta začala sledovať. Nachádza sa pritom hlboko pod kľúčovou 50-bodovou hranicou, ktorá je predelom medzi rastom a poklesom aktivity.

Aprílová hodnota indexu tiež zaostala za očakávaním analytikov. Dokonca aj ten najpesimistickejší z nich ju v ankete agentúry Reuters odhadoval na 18 bodov.

"Ekonomika eurozóny v apríli utrpela bezprecedentnú ujmu," uviedol ekonóm Chris Williamson zo spoločnosti IHS Markit.

Rekordné znižovanie počtu pracovníkov

Výsledky prieskumu okrem iného ukázali prudký pokles dopytu, rekordné znižovanie počtu pracovníkov a výrazné zlacňovanie. "Tvárou v tvár takému dlhodobejšiemu prepadu dopytu by straty pracovných miest mohli ešte nabrať na intenzite," varoval Williamson.

Ekonómovia sa podľa aktuálneho prieskumu agentúry Reuters zhodujú na tom, že eurozóna je v najhlbšej hospodárskej recesii za dobu svojej existencie.

Predpokladajú, že ekonomika eurozóny v prvom štvrťroku klesla oproti predchádzajúcim trom mesiacom o 3,1 percenta, na druhý štvrťrok predpovedajú pokles o 9,6 percenta.

Celoročný pokles by podľa tohto prieskumu mohol činiť 5,4 percenta, čo by znamenalo najhorší rok od zavedenia jednotnej európskej meny. Medzinárodný menový fond však očakáva na tento rok ešte výraznejší prepad, a to o 7,5 percenta.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.