Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2020, 11:45

Pripravte sa na prepúšťanie, oznámil šéf Airbusu zamestnancom

Kvôli obmedzeniam cestovania teraz časť aeroliniek bojuje o prežitie, čo sa podpisuje aj na výrobcoch lietadiel.

Pripravte sa na prepúšťanie, oznámil šéf Airbusu zamestnancom
Zdroj: TASR/Francois Mori

Jeden z dvoch najväčších svetových výrobcov dopravných lietadiel sa obáva o svoju budúcnosť.

Zamestnanci Airbusu sa musia pripraviť na rozsiahle prepúšťanie, varoval v internom liste pracovníkom výkonný riaditeľ spoločnosti Guillaume Faure.

​Firma podľa neho prichádza o peniaze tak rýchlo, že to ohrozuje jej samotnú existenciu.

"Ak nebudeme konať hneď, tak je v stávke prežitie Airbusu," citovala Fauryho list agentúra Reuters. Približne 135-tisíc zamestnancov európskeho výrobcu ho dostalo v piatok, niekoľko dní pred očakávaným termínom zverejnenia hospodárskych výsledkov Airbusu za prvý štvrťrok tohto roka.

Dodávky lietadiel sa zastavili 

V nich už by sa mali prejaviť vplyvy globálnych opatrení proti šíreniu nákazy covid-19. Kvôli obmedzeniam cestovania teraz časť aeroliniek bojuje o prežitie, čo sa podpisuje aj na výrobcoch lietadiel. O ich stroje v súčasnosti nie je záujem, dodávky lietadiel sa v marci prakticky zastavili.

Airbus preto začiatkom apríla oznámil, že zníži objem svojej výroby v priemere o tretinu. Aby zabránil hromadeniu nedodaných lietadiel, chce vyrábať len 40 strojov z rodiny A320 mesačne. Vo Francúzsku spoločnosť začala škrty tým, že zhruba trom tisícom zamestnancov nariadila dovolenku.

Rozsiahle prepúšťanie 

V piatkovom liste však Faure uviedol, že zrejme budú potrebné aj tvrdšie kroky, vrátane rozsiahleho prepúšťania.

Zníženie produkcie o tretinu totiž podľa neho nezohľadňuje najhorší možný scenár budúceho vývoja. "Krvácame bezprecedentnou rýchlosťou, čo môže ohroziť samotnú existenciu spoločnosti," citoval Fauryho list denník Financial Times. Zástupcovia spoločnosti sa k internej komunikácii vyjadriť odmietli.

Airbus teraz skúma možnosti, ako sa vysporiadať s dopadmi krízy. V hre zostáva vládnu pomoc alebo alebo navýšenie bankových úverov. Ešte koncom minulého roka bol pritom európsky výrobca na výslní a to vďaka problémom s lietadlami 737 MAX od svojho najväčšieho konkurenta, amerického Boeingu.

Koronakríza prehĺbila tiež problémy Boeingu. Spoločnosť v sobotu upustila od dlhodobo plánovaného prevzatia divízie komerčných lietadiel brazílskej spoločnosti Embraer v hodnote 4,2 miliardy dolárov. "Výhľad pre Airbus sa zmenil z veľmi pozitívneho na veľmi negatívny. Dopyt po nových lietadlách totiž teraz v podstate neexistuje," povedal britskej BBC letecký analytik Greg Waldron.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.