Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2020, 14:31 Aktualizované dňa 29.04.2020 o 15:30

Boeing hlási stratu vyše pol miliardy eur. Prepustí viac ako 16-tisíc ľudí

Vlani v rovnakom období mala firma čistý zisk 2,15 miliardy dolárov.

Boeing hlási stratu vyše pol miliardy eur. Prepustí viac ako 16-tisíc ľudí
Zdroj: Reuters

Americký výrobca leteckej techniky Boeing plánuje zrušiť asi desať percent pracovných miest, čo sa dotkne zhruba 16-tisíc zamestnancov.

Oznámil to dnes šéf podniku David Calhoun, podľa ktorého si to vyžaduje slabší dopyt po lietadlách spôsobený koronavírusom.

Firma tiež oznámila, že za prvý štvrťrok má stratu 641 miliónov dolárov, zatiaľ čo vlani v rovnakom období mala čistý zisk 2,15 miliardy dolárov.

Na začiatku roka pre Boeing pracovalo 161-tisíc ľudí

Tržby Boeingu za prvé tri mesiace tohto roka medziročne klesli o 26 percent na 16,91 miliardy dolárov.

Boeing uviedol, že už stavy začal znižovať o pracovníkov, ktorí odišli dobrovoľne alebo mali dôchodkový vek, a tých, ktorých "bolo nutné prepustiť". Na začiatku tohto roka pre Boeing pracovalo zhruba 161-tisíc ľudí.

O prácu príde viac ako 15 percent zamestnancov v divízii, ktorá vyrába lietadlá pre komerčné aerolinky, ďalší potom v službách. Najmenej sa prepúšťanie dotkne obrannej, vesmírnej a bezpečnostnej divízie.

Obmedzenie výroby

Calhoun už v internej správe zamestnancom napísal, že Boeing obmedzí výrobu širokotrupých lietadiel radov 787 a 777. Spoločnosť tiež pomaly obnoví produkciu strojov 737 MAX, ktoré sú po dvoch tragických nehodách v Indonézii a v Etiópii zatiaľ vyradené z prevádzky.

Šéf Boeingu tento týždeň uviedol, že bude trvať roky, než výrobcovia lietadiel dosiahnu úroveň pred koronakrízou.

Problémy pred pandémiou

Boeing sa s problémami potýkal už pred pandémiou. Odstávka 737 MAX spôsobila, že spoločnosť vykázala za minulý rok po prvýkrát za 22 rokov stratu. Prerobila 636 miliónov dolárov, zatiaľ čo rok predtým mala zisk 10,5 miliardy dolárov.

Kvôli pandémii choroby COVID-19 aerolinky po celom svete dočasne vyradili z prevádzky asi 2800 lietadiel a pozastavili objednávky nových strojov. Niektoré zrušili objednávky lietadiel radu 737 MAX.

Boeing musel navyše zastaviť prevádzku v závodoch v amerických štátoch Washington a Južná Karolína, kde boli zamestnanci pozitívne testovaní na koronavírus. Výrobné závody v okolí Seattlu už prevádzku obnovujú, tie v Južnej Karolíne majú začať túto nedeľu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.