Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2020, 13:54 Aktualizované dňa 30.04.2020 o 14:55

ECB navyšuje stimuly po tom, ako ekonomika eurozóny zažila rekordný pád

Ekonomika eurozóny sa prepadla o 3,8 percent v prvom štvrťroku s porovnaním s predošlými troma mesiacmi.

ECB navyšuje stimuly po tom, ako ekonomika eurozóny zažila rekordný pád
Zdroj: TASR/Michael Probst

Banky sa k finančným zdrojom dostanú za ešte výhodnejších podmienok, rozhodla vo štvrtok Európska centrálna banka. „Eurozóna zažíva ekonomický prepad, ktorého rozsah a rýchlosť sú bezprecedentné v mierových časoch,“ zneli prvé slová Christine Lagardeová, prezidentky ECB.

Len pár hodín pred začiatkom jej vystúpenia vydal Eurostat prvý odhad ekonomickej aktivity v prvom štvrťroku. Hospodárstvo 19-členného menového bloku padlo o 3,8 percenta v porovnaní s predošlými troma mesiacmi. Ide o najrýchlejší medzikvartálny pokles od roku 1995, keď sa začali viesť štatistiky.

Európska centrálna banka dodatočne uvoľnila podmienky na takzvanom programe TLTRO 3. Štandardná sadzba pri týchto pôžičkách bude 0,50 percentuálneho bodu pod úrovňou hlavnej úrokovej sadzby ECB, ktoré ostáva na nule.

Banky, ktoré poskytnú dostatočný objem úverov, si budú môcť požičať až za 50 bázických bodov pod úrovňou depozitnej sadzby. Inými slovami, ECB bude komerčným bankám platiť úrok od 0,50 do 1,00 za poskytovanie úverov. Doterajšie pásmo bolo 0,25 až 0,75 percenta pod nulou.

Rada guvernérov zároveň odobrila spustenie nového nástroja na podporu likvidity a hladkého fungovania peňažných trhov, takzvaný PELTRO. Séria siedmich refinančných operácií sa začne v máji a postupne skončí medzi júlom a septembrom budúceho roka.

ECB je ochotná zvýšiť objem nákupov PEPP, ak to bude potrebné. Špeciálny program nákupov dlhopisov sa začal v marci a jeho celkový objem bol pôvodne stanovený na 750 miliárd eur. Táto forma kvantitatívneho uvoľňovania nemá limity na nákupy štátnych dlhov jednotlivých krajín, podobne ako programy QE v minulosti. Lagardeová zdôraznila, že stimuly majú „zasiahnuť“ všetky ekonomické sektory vo všetkých jurisdikciách. ECB je preto pripravená upravovať skladbu týchto nákupov.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.