Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.05.2020, 11:52

Koronavírus môže brzdiť zotavovanie ekonomiky eurozóny ešte ďalšie dva roky, uviedla ECB

V najnovšom ekonomickom bulletine ECB uviedla, že HDP eurozóny môže v druhom kvartáli zaznamenať pokles až o 15 percent.

Koronavírus môže brzdiť zotavovanie ekonomiky eurozóny ešte ďalšie dva roky, uviedla ECB
Zdroj: TASR/Boris Roessler

Ekonomika eurozóny by sa mala začať zotavovať v druhej polovici tohto roka, na úroveň z roka 2019 sa však nemusí dostať až do konca roka 2022. Uviedla to v najnovšej správe Európska centrálna banka (ECB).

​Banka ponechala úrokové sadzby vo štvrtok nezmenené. Kľúčová úroková sadzba tak zostala na nule, depozitná sadzba na úrovni -0,50 percenta a sadzba na jednodňové refinančné operácie na úrovni 0,25 percenta.

Zároveň však prijala ďalšie monetárne stimuly. V rámci nich zmiernila podmienky pre banky a dodala, že v prípade potreby je pripravená nakúpiť ďalšie štátne dlhopisy.

V najnovšom ekonomickom bulletine, ktorý zverejnila v piatok, ECB uviedla, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny môže v druhom kvartáli zaznamenať pokles až o 15 percent.

​V ďalšom období roka by sa ekonomika mala začať zotavovať, tento proces však bude zdĺhavý, pričom zotavenie bude iba čiastočné.

"V prípade naplnenia najhoršieho scenára by sa ekonomika v druhom kvartáli prepadla o 15 percent, po čom by nasledovalo zdĺhavé a neúplne zotavovanie," informovala ECB s tým, že v treťom kvartáli by rast mohol dosiahnuť okolo šesť percent a vo štvrtom štvrťroku približne tri percentá.

Ako dodala, v prípade naplnenia najpesimistickejšieho scenára by reálny HDP eurozóny "mohol zotrvať hlboko pod úrovňou z konca roka 2019 ešte ďalšie dva roky".

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.