Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2020, 11:04

Index spracovateľskej výroby eurozóny klesol kvôli koronavírusu na historické minimum

Index sa dostal najnižšie od polovice roku 1997, kedy IHS Markit s prieskumom začal.

Index spracovateľskej výroby eurozóny klesol kvôli koronavírusu na historické minimum
Zdroj: Reuters

Aktivita v spracovateľskom priemysle eurozóny za apríl v dôsledku koronakrízy prudko klesla, jej index zostúpil na rekordné minimum.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré dnes zverejnila konzultačná spoločnosť IHS Markit. Opatrenia proti šíreniu koronavírusu prinútili niektoré továrne prerušiť výrobu, narušili dodávateľské reťazce a ovplyvnili tiež spotrebiteľský dopyt.

Index aktivity spracovateľského sektora v eurozóne za apríl po spresnení dát klesol na 33,4 bodu z marcových 44,5 bodu.

​Dostal sa tak najnižšie od polovice roku 1997, kedy IHS Markit s prieskumom začal. Zostúpil hlbšie pod kľúčovú 50 bodovú hranicu, ktorá je predelom medzi rastom a poklesom aktivity. Predbežná správa počítala s poklesom indexu na 33,6 bodu.

"Spracovateľská výroba sa v apríli prepadla v rozsahu, ktorý výrazne prevyšuje akýkoľvek skorší pokles v takmer 23-ročnej histórii prieskumu," uviedol ekonóm Chris Williamson z IHS Markit.

"Odráža to kombináciu faktorov, vrátane rozsiahleho uzatváranie tovární, klesajúceho dopytu a prerušenia dodávok. To všetko je spojené s šírením choroby covid-19," dodal.

V Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, sa index aktivity v spracovateľskom sektore v apríli prepadol na 34,5 bodu z marcových 45,4 bodu.

Dostal sa tak najnižšie od marca 2009. Vo Francúzsku a v Taliansku indexy zostúpili na rekordné minimá, uviedla agentúra Reuters.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.