Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.05.2020, 12:21

Nemecký export sa prudko prepadol. Omnoho viac, ako očakávali ekonómovia

Marcový pokles je najvýraznejší od začiatku evidovania príslušných údajov v auguste 1990.

Nemecký export sa prudko prepadol. Omnoho viac, ako očakávali ekonómovia
Zdroj: Reuters

Vývoz Nemecka zaznamenal v marci medzimesačne rekordný pokles, keď dopyt zo zahraničia ovplyvnila pandémia nového koronavírusu. Informoval o tom v piatok nemecký štatistický úrad Destatis.

​Podľa údajov Destatisu klesol export Nemecka v marci po úprave o sezónne vplyvy oproti predchádzajúcemu mesiacu o 11,8 percenta. Vo februári ešte vzrástol o 1,2 percenta.

Marcový pokles je najvýraznejší od začiatku evidovania príslušných údajov v auguste 1990. Zároveň vysoko prekonal očakávania ekonómov, ktorí počítali s poklesom exportu o päť percent.

Podobne ako vývoz, aj dovoz zaznamenal výrazný pokles, tentoraz najväčší za vyše 11 rokov. Dovoz sa znížil medzimesačne o 5,1 percenta, čo predstavuje najvýraznejší pokles od januára 2009. Aj v tomto prípade údaje prekonali odhady ekonómov, ktorí počítali s poklesom dovozu o štyri percentá.

V dôsledku tohto vývoja klesol obchodný prebytok Nemecka po úprave o sezónne vplyvy na 12,8 miliardy eur z 21,4 miliardy eur vo februári.

Medziročne klesol vývoz o 7,9 percenta a dovoz sa znížil o 4,5 percenta. Na neupravenej báze potom obchodný prebytok dosiahol v marci 17,4 miliardy eur v porovnaní s 22,3 miliardy eur v marci minulého roka.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.