Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2020, 10:39

Saudi Aramco prišlo o štvrtinu zisku. Situácia sa tak skoro nezlepší

Začiatkom apríla sa štáty OPEC-u dohodli na znížení ťažby o rekordných 9,7 milióna barelov denne.

Saudi Aramco prišlo o štvrtinu zisku. Situácia sa tak skoro nezlepší
Zdroj: Reuters

Saudskoarabský ropný koncern Saudi Aramco oznámil za prvý kvartál pokles čistého zisku o 25 percent, čím zaostal za očakávaniami trhov. Výsledky spoločnosti ovplyvnili rekordne nízke ceny ropy a pandémia nového koronavírusu, ktorá ešte viac znížila dopyt po rope.

Najväčší producent ropy na svete v utorok informoval, že čistý zisk dosiahol v prvom štvrťroku tohto roka 62,48 miliardy rialov (15,39 miliardy eur). V rovnakom období predchádzajúceho roka predstavoval zisk 83,29 miliardy rialov.

​Analytici však počítali s poklesom zisku na 17,8 miliardy amerických dolárov (16,44 miliardy eur).

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent klesla za prvý kvartál o 65 percent. Začiatkom apríla sa potom štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti na čele s Ruskom, ktorí spolu tvoria zoskupenie OPEC+, dohodli na znížení ťažby o rekordných 9,7 milióna barelov denne. Program začal platiť prvého mája.

Vedenie saudskoarabského ropného koncernu však počíta s nepriaznivým vývojom aj v ďalších obdobiach roka.

"Čo sa týka ďalších mesiacov tohto roka, očakávame, že vplyv pandémie choroby COVID-19 na globálny dopyt po rope, a tým na ceny ropy, sa odrazí na našich výsledkoch," povedal výkonný riaditeľ Saudi Aramco Amin Násir.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.