Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2020, 15:33

Kažimír v rozhovore pre Reuters: ECB nie je žiadnym zloduchom

​Ekonomika eurozóny by sa v dôsledku dopadov koronavírusu tento rok mohla zmenšiť až o desatinu.

Kažimír v rozhovore pre Reuters: ECB nie je žiadnym zloduchom
Zdroj: Reuters

Európska centrálna banka je bojovníkom európskeho projektu, nie jeho zloduchom, povedal v rozhovore pre agentúru Reuters guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. 

​​Nemecký ústavný súd pred týždňom rozhodol, že ECB musí objasniť, či je jej kľúčová schéma nákupu dlhopisov na podporu hospodárstva eurozóny „primeraná“, inak sa na nej nemecká centrálna banka Bundesbank už nemusí zúčastňovať.

"Európsky súdny dvor má plnú autoritu rozhodovať o krokoch ECB," povedal Kažimír. Rozhodnutie súdneho dvoru je podľa neho nad rozhodnutím nemeckého súdu. „Toto je pre nás pravidlo, naša Biblia," dodal.

​"Je dôležité zdôrazniť, že ECB nie je zloduchom Európy alebo európanstva, práve naopak," tvrdí. Nemecký súd sa vyjadril, že ECB nedokázala, že jej kroky boli primerané, Kažimír s tým však nesúhlasí. Podľa neho banka zhromaždila dostatok dôkazov o opaku.

Kritizoval tiež výšku pomoci na boj s koronavírusom, ktorá bola podľa neho nedostatočná. "Balíček 540 miliárd eur je veľmi vítaný. Ale zdá sa, že to stačiť nebude," povedal. 

​Ekonomika eurozóny by sa v dôsledku dopadov koronavírusu tento rok mohla zmenšiť až o desatinu, s pandémiou bojuje priemysel na celom kontinente. Hlavným problémom však podľa neho nie je veľkosť balíka, ale nejasný signál európskej solidarity.

"Potrebujeme jasný politický záväzok bez výhrad," povedal Kažimír. Tvorcovia legislatívy musia vedieť, že pomoc prichádza, a že sú pripravení prijať potrebné opatrenia bez prekážok a oneskorenia, dodal.

"Nevidíme naliehanie na zvyšovanie veľkosti PEPP (programu výkupu dlhopisy). Nie sme proti zváženiu tohto kroku, ak si to budúci vývoj vyžiada," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.