Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2020, 15:38

USA chystajú ďalší krok proti Huawei. Čína varuje pred odvetou

Huawei naďalej používa americký softvér a technológiu pre navrhovanie polovodičov, zdôvodnil svoj krok americký úrad.

USA chystajú ďalší krok proti Huawei. Čína varuje pred odvetou
Zdroj: Reuters

Spojené štáty zavádzajú sériu opatrení, ktoré majú odstrihnúť čínsku firmu Huawei Technologies od globálnych dodávateľov čipov. Dnes to oznámila vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Krok by podľa agentúry Reuters mohol ešte viac zhoršiť vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou. Washington považuje túto telekomunikačnú firmu za hrozbu pre národnú bezpečnosť, čo Huawei odmieta.

Čína je pripravená umiestniť v odvete americké firmy na svoj zoznam nespoľahlivých, napísal vládny denník Global Times.

Používajú americké know-how

"Toto oznámenie blokuje úsilie spoločnosti Huawei o obchádzanie vývozných kontrol," uviedlo vo svojom vyhlásení americké ministerstvo obchodu.

Dodalo, že sa zameralo na nákupy tých polovodičov zo strany Huawei, ktoré vznikajú priamo vďaka americkému know-how.

Huawei potrebuje polovodiče pre svoje chytré telefóny a telekomunikačné zariadenia. Zmena pravidiel je ranou nielen pre tohto najväčšieho svetového výrobcu telekomunikačných zariadení a druhého najväčšieho výrobcu smartphonov na svete, ale aj pre taiwanského výrobcu polovodičov Taiwan Semiconductor Manufacturing, ktorý je najväčším dodávateľom čipov pre Huawei.

Huawei naďalej používa americký softvér a technológiu pre navrhovanie polovodičov, zdôvodnil svoj krok americký úrad. Firma to robí aj napriek tomu, že bola vlani v máji v USA zaradená na ekonomickú čiernu listinu.

Podľa nových pravidiel budú musieť zahraničné spoločnosti, ktoré používajú americké zariadenia na výrobu čipov, musieť v USA požiadať o licenciu skôr, než čipy dodajú firme Huawei alebo jej blízke firme HiSilicon.

Čína sa chystá na odvetu

Spoločnosť Huawei už skôr varovala, že čínska vláda v prípade, že nariadenie nadobudne platnosť, príde s odvetnými opatreniami. Na dnešnú správu o nových opatreniach proti Huawei už zareagovali poklesom futures na americké akcie.

Čínsky štátny denník Global Times dnes uviedol, že Peking je v rámci odvetných opatrení pripravený zaradiť na zoznam nespoľahlivých americké firmy.

Vyšetrovanie a sankcie zo strany Číny by potom hrozili spoločnostiam, ako je Apple, Cisco Systems alebo Qualcomm. Do úvahy podľa Global Times prichádza aj pozastavenie nákupov lietadiel amerického výrobcu Boeing.

Spojené štáty firmu Huawei už dlhšiu dobu obviňujú z krádeží technológií a podozrievajú zo špionáže pre čínsku vládu. To však čínsky podnik dlhodobo odmieta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.