Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2020, 17:31

Ministri financií schválili masívnu pomoc cez euroval, pre Slovensko to znamená takmer dve miliardy

​Rada guvernérov Európskeho stabilizačného mechanizmu, s konečnou platnosťou schválila vytvorenie úverových liniek pre všetky krajiny eurozóny.

Ministri financií schválili masívnu pomoc cez euroval, pre Slovensko to znamená takmer dve miliardy
Zdroj: Reuters

Ministri financií eurozóny formálne schválili spustenie programu preventívnych úverových liniek v celkovej hodnote 240 miliárd eur z eurovalu na pomoc členským štátom pri pokrývaní zdravotných nákladov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

​Rada guvernérov Európskeho stabilizačného mechanizmu, ktorá sa skladá z ministrov financií eurozóny, s konečnou platnosťou v piatok schválila vytvorenie úverových liniek pre všetky krajiny eurozóny.

​Záujemcovia môžu čerpať úvery z takzvaného eurovalu vo výške až dvoch percent HDP na financovanie priamych a nepriamych zdravotných nákladov v súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19.

Ak by Slovensko využilo ponuku naplno, mohlo by získať do dvoch miliárd eur, keďže náš HDP vlani dosiahol približne 94 miliárd eur.

Úvery z ESM sú súčasťou balíka pomoci v celkovej hodnote 500 miliárd eur, na ktorom sa štáty Európskej únie dohodli v apríli. Náklady na financovanie sú podľa ESM aktuálne takmer nulové, pričom podmienky úverov pre štáty eurozóny by mali byť tiež výhodné.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.