Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2020, 19:03

Renault má plánovať zatvorenie domácich závodov. Vláda pohrozila stiahnutím podpory

Renault vo februári oznámil za minulý rok stratu 141 miliónov eur, prvú celoročnú stratu za desaťročie.

Renault má plánovať zatvorenie domácich závodov. Vláda pohrozila stiahnutím podpory
Zdroj: Reuters

Francúzska vláda a odbory vyjadrili znepokojenie nad možným zatváraním domácich závodov francúzskej automobilky Renault a francúzsky premiér uviedol, že centrom biznisu Renaultu aj naďalej musí zostať Francúzsko.

O prípadnom zatvorení francúzskych závodov Renaultu informoval týždenník Le Canard Enchainé, ktorý napísal, že firma plánuje zatvoriť štyri závody vrátane kľúčového závodu Flins pri Paríži.

​Informácie podráždili najmä odborárov. Tí poukazujú najmä na pomoc vlády pre Renault v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Úver so štátnou garanciou 

Ako povedal šéf odborovej organizácie CGT Philippe Martinez pre rádio RTL, bol by to "obrovský problém", ak by Renault použil úver so štátnou garanciou v objeme 5 miliárd eur na reštrukturalizáciu.

Aj odborári zo samotného závodu Flins pri Paríži dali najavo, že "budú bojovať rovnako ako v minulosti", aby udržali výrobu v chode. Nervozitu medzi odborármi vyvolal fakt, že článok v Canard Enchainé nikto oficiálne nepoprel.

Ostro reagovali aj viacerí opoziční politici. Ako uviedol predseda Francúzskej komunistickej strany Fabien Roussel, ak firma správu nepoprie, vláda "by svoju podporu automobilke mala stiahnuť", informovala agentúra DPA.

Podľa premiéra Édouarda Philippa bude vláda, ktorá je najväčším akcionárom Renaultu, trvať na udržaní výrobných závodov firmy vo Francúzsku.

Zároveň na pôde Senátu povedal, že Francúzsko musí zostať globálnym centrom výskumu, vývoja a inovácií Renaultu. Dodal však, že Renault "musí byť aj konkurencieschopnou firmou, pretože bez toho sa v automobilovom biznise dlho neudrží".

Veľké straty

Renault vo februári oznámil za minulý rok stratu 141 miliónov eur, prvú celoročnú stratu za desaťročie. V roku 2018 firma zaznamenala zisk 3,3 miliardy eur.

Nepriaznivé výsledky boli dôsledkom poklesu tržieb a krízy v partnerskej automobilke Nissan, ktorej bývalého šéfa Carlosa Ghosna zatkli v Japonsku koncom roka 2018.

Ghosna obvinili z porušovania finančných zákonov Japonska, čo Ghosn popiera. Koncom minulého roka sa mu podarilo z Japonska utiecť do Libanonu.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.