Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2020, 08:48

Ceny ropy pokračujú v raste. Podporil ich pokles rezerv v USA

Ešte razantnejšiemu zvýšeniu cien stále bránia obavy z následkov pandémie nového koronavírusu.

Ceny ropy pokračujú v raste.  Podporil ich pokles rezerv v USA
Zdroj: Reuters

Ceny ropy vo štvrtok ráno pokračovali v raste. V stredu uzavrela americká WTI na 10-týždňovom maxime.

Ceny podporil pokles ropných rezerv v USA a rozsiahle zníženia ťažby veľkých producentských krajín. Ešte razantnejšiemu zvýšeniu cien stále bránia obavy z následkov pandémie nového koronavírusu.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s júlovým kontraktom sa vo štvrtok o 8.03 hod. predával po 34,37 dolára (31,37 eura).

To bolo o 88 centov alebo 2,63 percenta viac ako v stredu na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt si v stredu polepšil o 1,53 dolára alebo o 4,8 percenta a uzavrel najvyššie od 10. marca na 33,49 USD za barel.

Júlový kontrakt na severomorskú zmes Brent vo štvrtok ráno zdražel o 90 centov alebo 2,52 percenta na 36,65 USD za barel. V stredu cena Brentu stúpla o 1,10 dolára alebo 3,2 percenta na 35,75 dolára za barel.

Stredajšia správa amerického ministerstva energetiky ukázala, že v uplynulom týždni (do 15. 5.) ropné rezervy v USA klesli o 5 miliónov barelov, pričom sa očakával ich nárast o 1,2 milióna barelov. Zásoby v kľúčovom prekladisku v Cushingu padli o 5,6 milióna barelov.

Analytici firmy Capital Economics uviedli, že zníženie tlakov týkajúci sa skladových kapacít podporuje ceny. Správa ministerstva energetiky však ukázala, že hlavným dôvodom poklesu rezerv je obmedzenie na strane ponuky, nie rastúci dopyt.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.