Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2020, 13:28

Spojené štáty dali farmakofirme na výrobu vakcíny viac ako miliardu eur

Americký minister zdravotníctva dúfa, že prvé dávky vakcíny by mohli byť k dispozícii v októbri, pričom začiatkom roka 2021 by už mohla byť dodaná kompletná objednávka.

Spojené štáty dali farmakofirme na výrobu vakcíny viac ako miliardu eur
Zdroj: Reuters

USA dali 1,2 miliardy amerických dolárov (1,1 miliardy eur) britskej farmaceutickej firme AstraZeneca na vývoj experimentálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a objednali si z nej 300 miliónov dávok. Biely dom sa totiž všetkým prostriedkami snaží nájsť riešenie pandémie koronavírusu.

​Táto investícia by mala urýchliť vývoj a zabezpečenie dávok vakcíny, ktorá je považovaná za kľúčový krok na reštartovanie globálnej ekonomiky. Tú stiahla do recesie pandémia a reštrikcie prijaté na jej zastavenie.

Britská firma dostala peniaze od vládneho Úradu pre biomedicínsky pokročilý výskum a vývoj (Biomedical Advanced Research and Development Authority, BARDA) uviedla, že si zabezpečila kapacity na výrobu 1 miliardy dávok, ktoré by mohla dodať počas tohto a budúceho roka.

Aj keď AstraZeneca tvrdí, že by mohla mať vakcínu pripravenú už v septembri, jej vakcína sa stále nachádza vo ranej fáze testovania na ľuďoch, pričom neexistuje garancia jej úspechu.

Americký minister zdravotníctva Alex Azar dúfa, že prvé dávky vakcíny, ktorú firma vyvíja v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, by mohla byť k dispozícii v októbri, pričom začiatkom roka 2021 by už mohla byť dodaná kompletná objednávka.

Peniaze od BARDA sa použijú na financovanie klinických štúdií a ďalšie aktivity spojené s vývojom vakcíny. AstraZeneca už podpísala dohodu s britskou vládou na dodávku 100 miliónov dávok tejto vakcíny a zopakoval, že ju začne dodávať v septembri.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.