Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2020, 18:15

Kellner nakupuje. Získal významný podiel v tureckej firme

Firma je však zadlžená a v decembri musela kvôli finančným problémom zastaviť výrobu.

Kellner nakupuje. Získal významný podiel v tureckej firme
Zdroj: PPF

Investičná skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera získa polovičný podiel v tureckom výrobcovi autobusov Temsa.

Úplné uzatvorenie transakcie a prevod akcií sú podmienené získaním súhlasu zodpovedných regulátorov a dohodou s bankami o budúcom financovaní. PPF to dnes uviedla v oznámení pre médiá. Cenu nezverejnila.

Temsa Ulaşim Araçlari je hlavným tureckým producentom autobusov a ľahkých nákladných vozov. PPF podiel v Temse získa prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti, spoločne s tureckou skupinou Sabanci, ktorá bude mať v Temse podiel zvyšných 50 percent.

"Zámer prevzatia spoločnosti bol oznámený 17. februára tohto roka a ukončenie procesu bolo podmienené úspešným vykonaním hĺbkovej kontroly a dokončením rokovania partnerských strán," uviedla PPF v oznámení.

Spoločnosť Temsa bola založená v roku 1968. Podľa údajov na svojom webe ročne vyrobí cez 10-tisíc autobusov a ľahkých nákladných áut.

Továreň o rozlohe 510-tisíc metrov štvorcových má firma v meste Adana. Autobusy Temsa sa predávajú v takmer 70 krajinách, vrátane Spojených štátov, Veľkej Británie, Francúzska či Nemecka. Firma je však zadlžená a v decembri musela kvôli finančným problémom zastaviť výrobu.

PPF v Česku vlastní okrem iného strojárenskú spoločnosť Škoda Transportation. Medzi jej výrobky patria nízkopodlažné električky, elektrické lokomotívy, prímestské vlakové jednotky, súpravy metra, elektrobusy a trolejbusy, ale aj riadiace a pohonné systémy pre dopravné systémy.

Skupina PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera investuje do radu odvetví od finančných služieb cez telekomunikácie, biotechnológie, nehnuteľnosti až po strojárstvo.

Pôsobí v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Skupina k minuloročnému koncu júna vlastnila aktíva za viac ako 47 miliárd eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.