Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2020, 08:09

Jeden z najväčších pádov koronakrízy. Autopožičovňa Hertz vyhlásila v USA bankrot

Spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu viac ako 100 rokov, mala na konci minulého roka dlh takmer 19 miliárd dolárov.

Jeden z najväčších pádov koronakrízy. Autopožičovňa Hertz vyhlásila v USA bankrot
Zdroj: Reuters

Autopožičovňa Hertz Global Holding požiadala v Spojených štátoch o ochranu pred veriteľmi, pretože jej podnikateľská činnosť sa kvôli koronavírusovej pandémii zastavila a rokovania s veriteľmi nepriniesli potrebný výsledok. Medzinárodných operácií, vrátane Európy, Austrálie a Nového Zélandu, sa proces netýka, uviedla agentúra Reuters.

Spoločnosť, ktorá pôsobí na trhu viac ako 100 rokov, mala na konci minulého roka dlh takmer 19 miliárd USD (takmer 17,5 miliardy eur) a po celom svete zhruba 38 000 zamestnancov. Patrí zatiaľ medzi najväčšie firmy, ktoré kvôli pandémii museli požiadať o ochranu pred veriteľmi.

Hertz v žiadosti podanej na súde uviedol, že dobrovoľne žiada o reorganizáciu podľa kapitoly 11 amerického zákona o bankrotoch. Firmou otriaslo vládne nariadenie obmedzujúce pohyb a požiadavka, aby ľudia zostávali doma. Veľká časť výnosov spoločnosti pochádza z požičiavania áut na letiskách, teraz sa však tento zdroj výnosov takmer zastavil.

Americkým aerolíniám sa zatiaľ podarilo odvrátiť podobný osud, pretože získali pomoc v ráde miliárd dolárov od vlády. To sa však Hertzu nepodarilo. Spoločnosť sa tiež pokúsila získať peniaze na kapitálových trhoch, ale ani tu nemala úspech.

Hertz začal rokovať s veriteľmi potom, čo sa mu v apríli nepodarilo splatiť časť peňazí za lízing áut. Platnosť dohôd o zhovievavosti kvôli zmeškaniu splatnosti skončila 22. mája a veritelia neboli ochotní splatnosť ďalej predĺžiť. Podľa žiadosti podanej na súde mal Hertz na konci apríla v hotovosti zhruba jednu miliardu USD, jeho dlh však predstavoval viac ako 24 miliárd USD.

Správna rada spoločnosti vymenovala 16. mája novým generálnym riaditeľom Paula Stonea. Predtým firma prepustila približne 10 000 zamestnancov, znížila nákupy áut o 90 percent a zastavila nedôležité výdavky. Plánovala týmto spôsobom ušetriť zhruba 2,5 miliardy USD ročne. Varovala však tiež, že má značné pochybnosti o tom, či bude schopná pokračovať v činnosti.

Najväčším akcionárom Hertzu s podielom 39 percent je miliardár Carl Icahn. Okrem autopožičovní rovnakého mena tiež vlastné požičovne Dollar a Thrifty. História spoločnosti siaha až do roku 1918, kedy Walter Jacobs, priekopník prenájmu áut, založil firmu, ktorá umožňovala zákazníkom dočasne riadiť jeden z desiatky vozov Model T automobilky Ford, píše firma na svojich internetových stránkach.

Hertz a ďalšie firmy z odvetvia sa však stretávali s problémami už pred pandémiou. Spoločnosti sa dostali do finančného tlaku, pretože zákazníci sa začali presúvať k službám ako Uber. V rámci boja proti Uberu prijal Hertz plán oživenia, ktorého cieľom bola modernizácia aplikácie pre chytré telefóny a zlepšenie správy flotily vozidiel na prenájom.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.