Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.05.2020, 08:32 Aktualizované dňa 25.05.2020 o 08:55

Koronakríza stiahla Nemecko do recesie, ekonomika klesla najprudšie od krízy

Zvýšené stavebné investície a výdavky štátu zabránili tomu, aby ekonomika klesla ešte strmšie.

Koronakríza stiahla Nemecko do recesie, ekonomika klesla najprudšie od krízy
Zdroj: Reuters

Koronakríza tvrdo zasiahla nemeckú ekonomiku a stiahla ju do recesie.

Hrubý domáci produkt sa v 1. štvrťroku medzikvartálne na cenovo, sezónne a kalendárne upravenej báze znížil o 2,2 percenta, uviedol spolkový štatistický úrad a potvrdil svoj prvý odhad.

To bol najprudší pokles najväčšej európskej ekonomiky od globálnej finančnej a hospodárskej krízy v rokoch 2008/2009 a druhý najprudší od znovuzjednotenia Nemecka.

Hlbšiu kontrakciu zaznamenala nemecká ekonomika len v 1. kvartáli 2009, keď klesla o 4,7 percenta.

Súkromná spotreba a export sa v 1. kvartáli prepadli. Firmy investovali výrazne menej do strojov, vozidiel a ďalšieho vybavenia. Zvýšené stavebné investície a výdavky štátu zabránili tomu, aby ekonomika klesla ešte strmšie.

Kapitálové investície v 1. kvartáli padli o 6,9 percenta, súkromná spotreba o 3,2 percenta a export o 3,1 percenta.

Súkromná spotreba skresala z celkového HDP 1,7 percentuálneho bodu a obchodná bilancia 0,8 bodu.

Pandémia nového koronavírusu sa rozšírila v Európe v marci a spôsobila zákaz vychádzania, zatvorenie hraníc a prijatie ďalších reštriktívnych opatrení, ktoré viedli k prepadu ekonomickej aktivity a čiastočnému uzatvoreniu ekonomiky.

Nemecká ekonomika už v posledných troch mesiacoch vlaňajška v porovnaní s 3. štvrťrokom 2019 klesla o 0,1 percenta. To znamená, že najväčšia európska ekonomika sa dostala na začiatku tohto roka do recesie, ktorá je definovaná ako dva medzikvartálne poklesy HDP po sebe.

V mezdiročnom porovnaní nemecký HDP v 1. kvartáli na cenovo upravenej báze klesol o 1,9 percenta (po +0,2 percenta vo 4. štvrťroku 2019) a na kalendárne upravenej báze o 2,3 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.