Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.05.2020, 14:20

Gazprom "vysušil" plynovod Jamal. Ventiluje hnev po strate monopolu, píšu Poliaci

Ruská tlač dáva počínanie vývozca plynu Gazprom do súvislosti s poklesom dopytu na európskom trhu.

Gazprom "vysušil" plynovod Jamal. Ventiluje hnev po strate monopolu, píšu Poliaci
Zdroj: Reuters

Preprava plynu z Ruska plynovodom Jamal cez Poľsko a Bielorusko do Nemecka dnes klesla na nulu. S odvolaním sa na prevádzkovateľa nemeckej časti plynovodu Gascade to uviedla agentúra TASS.

Situácia súvisí s tým, že dlhodobá dohoda o preprave plynu medzi Ruskom a Poľskom vypršala 17. mája, k tomu Varšava zosúlaďuje predpisy v energetike s pravidlami v Európskej únii a prerušuje desiatky rokov trvajúcu závislosť na Rusku, upozornila agentúra Reuters.

​Ruská tlač dáva počínanie vývozcu plynu Gazprom do súvislosti s poklesom dopytu na európskom trhu.

Po vypršaní dlhodobého kontraktu na tranzit plynu začal poľský prevádzkovateľ plynovodu Gaz-Systém predávať kapacity Jamala v aukciách. Už v nedeľu bola podľa neho nakúpená kapacita výrazne nižšia ako predtým.

Strata monopolu 

"Gazprom nevydržal a ventiloval svoj hnev po strate monopolu na využívanie tranzitného plynovodu v Poľsku," napísal poľský denník Gazeta Wyborcza.

Ruský plynárenský gigant podľa neho znížil prepravu plynu k nule, keď po vypršaní starej dohody musel začať nakupovať kapacity tranzitu podľa pravidiel EÚ, nie posielať plyn na základe zmlúv, ktoré boli uzavreté v politických kabinetoch a ktorých podmienky nikdy neboli zverejnené.

Plynovod ale nezostane prázdny: na jún si jeden podnik - zrejme Gazprom - rezervoval 90 percent kapacít a 80 percent na tretí štvrťrok. Za tieto kapacity bude musieť podľa poľského denníka zaplatiť aj v prípade, že ich nevyužije. Podobné podmienky pre Gazprom platia aj na Ukrajine.

"Prudké obmedzenie prepravy ruského plynu cez Poľsko ukazuje možný scenár po spustení ďalšieho plynovodu Nord Stream 2, ktorý vedie po dne Baltu z Ruska do Nemecka," varoval poľský denník.

Dokončenie tohto plynovodu v závere minulého roka na poslednú chvíľu zastavili americké sankcie. Gazprom sa ale teraz tento plynovod snaží dostavať vlastnými silami.

Projekt Nord Stream 2

Ruský prezident Vladimir Putin v januári predpovedal, že projekt Nord Stream 2 bude dokončený najneskôr v prvom štvrťroku budúceho roka. Ak sa tak stane, plný výkon by mohol dosiahnuť na prelome rokov 2022 a 2023, odkedy už Gazprom nebude tranzit cez Poľsko potrebovať, dodala Gazeta Wyborcza.

Gazprom podľa ruského denníka Kommersant "vysušil potrubia" v Jamale kvôli rekordnému poklesu dopytu a cien plynu v Európe, kde kvôli pandémii klesla spotreba a zásobníky sú plné.

Podľa analytikov by tento rok mohla cena ruského plynu v Európe klesnúť hlboko pod 100 dolárov za tisíc metrov kubických a podiel ruského plynu na európskej spotrebe klesnúť z 39 na 34 percent.

Ruský koncern teraz podľa Kommersantu môže krátkodobo šetriť výdavky na nákup kapacít v poľskom úseku Jamal a zvýšiť prepravu cez už fungujúci plynovod Nord Stream a tiež cez Ukrajinu, kde za kapacity už zaplatil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.