Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.05.2020, 20:04

Masívne prepúšťanie. Boeing ruší vyše 12-tisíc miest

Boeing uviedol, že plánuje v najbližších mesiacoch zrušiť ďalších niekoľko tisíc pracovných miest.

Masívne prepúšťanie. Boeing ruší vyše 12-tisíc miest
Zdroj: TASR/Elaine Thompson

Boeing ruší v USA vyše 12-tisíc pracovných miest a plánuje ďalšie prepúšťanie. Koncern v stredu oznámil, že eliminuje vyše 12-tisíc pracovných miest. Z toho 6770 zamestnancov prepustí a 5520 sa dohodlo na dobrovoľnom odchode.

​Letecká doprava patrí medzi sektory najviac zasiahnuté reštriktívnymi opatreniami, prijatými na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

To spôsobilo, že aerolínie, ktoré majú problémy s hotovosťou, nemajú záujem o prevzatie lietadiel. Aktuálna pandémia ešte prehĺbila krízu, do ktorej sa dostal Boeing vlani po dvoch pádoch lietadiel 737 MAX, čo spôsobilo celosvetové uzemnenie týchto strojov.

Boeing takisto uviedol, že plánuje v najbližších mesiacoch zrušiť ďalších niekoľko tisíc pracovných miest. Koncern v apríli oznámil, že do konca roka 2020 zníži globálnu pracovnú silu (160-tisíc zamestnancov) o 10 percent.

​Šéf Boeingu Dave Calhoun v emaile zamestnancom uviedol, že pandémia mala devastujúci dosah na letecký priemysel, čo znamená, že zákazníci koncernu budú v najbližších rokoch potrebovať oveľa menej komerčných lietadiel a servisných služieb.

Boeing nezaznamenal v apríli žiadne nové objednávky lietadiel. To bol pre americký koncern už druhý mesiac v tomto roku s nulovými novými objednávkami.

Zákazníci navyše zrušili objednávky na 108 strojov 737 MAX, ktoré sú globálne uzemnené. Boeing tak má za sebou najhorší začiatok roka od roku 1962.

Koronavírus a COVID - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.